Zdá se vám, že tankujete palivo častěji než ostatní? Úspora pohonných hmot je opravdu snadná

Pokud vlastníte automobil, jistě dáte za pravdu, že výdaje za pohonné hmoty patří mezi významné položky vašeho rozpočtu. Spotřebu vozidla je ale možné přímo ovlivnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná jste již někdy slyšeli, jak šetřit palivo. Rad a triků existuje spousta, zkušení řidiči by jistě měli co říci. Jenže málokdo věnuje pozornost stylu jízdy a jenom souhlasí s tím, co ukazuje ručička spotřeby paliva v autě (nebo displej, máte-li). Dle údajů Českého statistického úřadu patří pohonné hmoty v rámci kategorie „Doprava“ mezi tři nejvýznamnější výdaje, které měsíc co měsíc zatěžují peněženky českých spotřebitelů. Před náklady spojenými s dopravou se dostaly jen platby týkající se bydlení a jídla.

Jak teda ušetřit palivo?

Všechna hmotnost navíc i přebytečný odpor mohou spotřebu paliva výrazně zvýšit. Proto je tak důležité nevozit v autě nepotřebné věci jako třeba střešní box, když zrovna nejdete na dovolenou. Musíte také počítat s tím, že když přepravujete kola nebo máte připojený přívěs, vaše auto bude spotřebovávat mnohem více paliva než při běžné jízdě. Je to sice logické, ale pro pořádek to raději uvádíme, neboť nejjednodušší řešení bývají těmi nejlepšími.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při delším cestování je dobré celou trasu pořádně naplánovat, tedy vybrat čas, kdy je na silnicích co nejmenší provoz, a kudy přesně jet. To umožní mnohem plynulejší jízdu bez zbytečné změny rychlosti, a předejde popojíždění v kolonách (i když těm nelze vždy předejít), a tím pádem nižší spotřebu paliva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lepší řidiči mohou dokonce využívat výhod terénu. Když například vidí kopec, dostatečně se před ním rozjedou, aby bylo stoupání co nejjednodušší a nedocházelo ke zbytečnému zatěžování motoru; při sjezdu zase auto pustí bez šlapání na plyn, čímž mohou ujet ve správném úseku i více jak kilometr. Nejdůležitější však je, udržovat konstantní rychlost, což znamená žádné prudké přidávání plynu a rychlé brzdění, pokud si to tedy situace nevyžaduje.

Jak sladit čas se spotřebou paliva

Pravděpodobně jste už zažili, že někdo před vámi jede jako blázen, a o chvíli později jste ho dohnali například na světelné křižovatce. Z testování ale mnohokrát vyplynulo, že takoví řidiči ušetří jenom minimum času, ale propálí mnohem více pohonných hmot. Nehledě na to, že takoví motoristé porušují zákon, když i o desítky kilometrů překračují rychlost.

Empty gas station at night iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší rychlost pro sladění spotřeby a času je asi 110 km za hodinu (pokud jde o dálnici!, mezi obcemi pochopitelně max. 90 km/h). Pokud se ji podaří udržet co nejdéle, pak dosáhnete ideálního poměru mezi spotřebou a výkonem.

Zdroj: CarMag, Český statistický úřad

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články