Nočními ulicemi pojedou řidiči potmě, města na noc zhasnou lampy. Smutný výsledek snahy šetření elektřiny

Že je šetření elektrickou energií v dnešní době zcela nezbytné s ohledem na energetickou krizi, je víc než zřejmé. Bude řešením redukce nočního osvětlení měst a ulic?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není snad dne, aby se na nás z jakéhokoli média nevalila snůška informací a aktualit o tom, jak bude nutné si, lidově řečeno, „utáhnout opasky“. A začít šetřit v souvislosti s výší cen za energie, které by před rokem netipoval ani spisovatel post apokalyptických sci-fi. První „na ráně“ jsou vždy pochopitelně zbytné výdaje, tedy to, co doprovází náš západoevropský luxus a na co jsme si tak nějak zvyknuli. A začali to brát jako samozřejmost, bez které se dá ale bez problémů žít.

Noční osvětlení billboardů nikomu chybět nebude

Že se mezi tyto výdaje řadí například noční osvětlení billboardů je nasnadě a popravdě nechápu, proč to někoho nenapadlo dřív. Respektive proč to vůbec kdo kdy zaváděl a povolil. To úplně poslední, co na svojí cestě v noci potřebuji je, aby mi někde nějaký opravdu big big board líčil, jakou kávu si mám koupit, případně s kým mám letět na dovolenou. A svítil u toho mohutně tak, že osvětlí půlku pole, na kterém je postaven. A přitáhne oči všech řidičů, kteří se na něj podívají, místo aby se dívali na silnici. Další vteřiny pak ztratí tím, když se jejich oči musí ze světla opět adaptovat na tmu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tady je myslím šetření a vypnutí nočního osvětlení billboardů zcela na místě a nebude o něm moc diskuse. Pochopitelně vyjma reklamních agentur, jež mají v podmínkách „viditelnost 24 hodin denně“ či tak něco podobného. Co naplat, klienti to pravděpodobně pochopí. Ale co třeba osvětlení ulic a kilometrové osvětlení výjezdů z měst? Co když se „cvakne vypínačem“ i tam? Jak uvedl server idnes.cz ve svém článku z 22. září tohoto roku, redukci osvětlení ulic pocítí nejhůře ženy, jimž světla na veřejných prostranstvích dodávají tak důležitý pocit bezpečí.

Noční ulice budou opravdu noční

iZdroj fotografie: Depositphotos

A motoristé? V nedalekém Polsku se již vedení měst Krosno, Ostrów Wielkopolski, Lubawa, Gorzów Wielkopolski a dalších usnesla, že se od půlnoci do 4 hodin ráno vypne osvětlení měst. A tedy i silnic a ulic, ve kterých jezdí automobily. Když pomineme dobrodružnější a pro mnohé dosud nepoznaný zážitek, zůstává otázka, jestli by bezpečnost neměla dostat přednost před úsporami, jakkoli jsou nyní důležité. Jak celou situaci vidíte vy, v plném světle? Budeme vděčni za váš názor v diskusi po článkem, děkujeme!

Zvedli byste ruku pro omezení nočního svícení na silnicích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články