Když u nás někdo vybírá ojeté auto, je téměř klasikou, že se začne zajímat o Octavii, kterou si buď skutečně koupí, nebo nakonec sáhne po jiném, u nás populárním voze. Ne všude ale zájemci o auta hledí tak jednostranně. Podívejme se do sousedního Polska, kde jsou populární ojetiny často úplně jiné, než je tomu o nás. Jaké jsou v tamních bazarech poptávány nejvíce? To prozradí zpráva institutu SAMAR, která popisuje zájem o ojetiny v celém loňském roce.

O které značky je největší zájem?

Začněme tím, o jaké značky je v Polsku, pokud jde o ojetiny, největší zájem. Jasně zde dominuje Volkswagen, kterému dýchá na paty Opel. Třetí nejpopulárnější značkou je Ford. Hlavní a nejžádanější pětici doplňuje Audi a dále také Renault. Pokud se podíváme na další zástupce automobilového trhu, tak je tu na šestém místě BMW, dále je zde Peugeot, Citroen, Mercedes a desítku nejpopulárnějších ojetých značek uzavírá Toyota. Její pořadí je zajisté překvapením.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jaké konkrétní vozy dominují?

O tom, jaké značky jsou v hledáčku Poláků, kteří touží po ojetém autě, to už víme. Podívejme se také na to, jaké jsou u nich v hledáčku konkrétní modely. Největší zájem je o Audi A4. Hned na druhém místě se nachází v Evropě velmi populární Volkswagen Golf. Na třetím místě se nachází Opel Astra. Pokud uzavřeme pětici nejpopulárnějších aut, je tu také BMW 3 a dále Volkswagen Passat.
Ve výčtu budeme pokračovat a tak zmíníme šesté místo, kde je Audi A3. Dále je to Ford Focus, Opel Corsa, Audi A6 a také Volkswagen Polo, který desítku uzavírá. Nejenom, že jde o jasnou nadvládu německých vozů, ale také nelze opomíjet fakt, že v desítce není uvedena Škoda Octavia, která u nás tradičně okupuje vždy první příčky.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

O dovoz je zájem

Co mají Poláci spojené s námi, to je fakt, že i zde je velký zájem o auta z dovozu. V tomto směru jasně dominuje Německo. Odtud se loni dovezlo téměř 600 tisíc ojetých auta. Za touto zemí je Francie s počtem necelých sto tisíc a na pozici třetí Belgie, odkud se přivezlo kolem 70 tisíc ojetých automobilů.