V těchto unikátních autech jezdila sovětská tajná služba

                   

Sovětská tajná služba byla obávanou složkou, se kterou nikdo nechtěl mít co dočinění. Výjimečnost KGB byla dána nejenom mnohými činy, které měla na svědomí, ale také tím, v čem tajná služba jezdila a jaké vozy používala. Nahlédněte s námi do historie a seznamte se s vozovým parkem agentů.

ZIS-115

Unikátní auto, které zaujme už svým vzhledem, a majestátností. Velmi zajímavá limuzína, která kromě svého vzhledu zaujme i svou výbavou. Zpevněná, v podstatě obrněná karoserie, okna ze skla o tloušťce 75 milimetrů, hydraulický systém určený k jejich otevírání, nebo další prvky, zajišťující komfort i bezpečnost agentů. Daných vozů se vyrobilo zhruba 30.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

GAS M-20G

Vůz s označením GAS M-20G byl vyvinut speciálně pro potřeby tajné služby. Do dnešní doby se moc exemplářů nedochovalo, a pokud jsou, tak v soukromých sbírkách. Dohromady se vyrobilo asi sto těchto aut. Mezi jeho specifika patřila možnost jet i více než 130 kilometrů za hodinu, nebo zavazadlový prostor, který se otevíral jenom zevnitř. I proto, že po jeho otevření se z tohoto místa střílelo na případné pronásledovatele.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

GAZ 23

Model GAZ 23 byl součástí vozového parku tajných služeb spíše jako běžné, doprovodné vozidlo. Jeho parametry byly na svou dobu poměrně slušné. Pod kapotou se nacházel motor V8 o objemu 5,5 litru, který nabídl výkon 195 koní. A navíc s automatickou převodovku. Auto bylo oproti klasickému sériovému modelu upraveno a modifikováno, což se podepsalo i na zvýšení hmotnosti o zhruba 300 kg. S autem bylo možné zrychlit na stovku za 16 sekund a maximálka přesahovala 170 km/h.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

ZAZ-966

Na první pohled spíše obyčejné auto, které nebudilo zase až tolik pozornosti. Tomu ostatně odpovídal i jeho účel. Přesto se oproti sériové verzi dočkalo několika vylepšení. ZAZ-966 ve vlastnictví tajných služeb mělo například osmiválec, což se výrazně podepsalo na výkonnostních vlastnostech tohoto vozu. Často byl používán při sledovačkách, ale i pronásledování vytipovaných osob.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

GAZ-24-24

Už na první pohled je jasné, že tento model, tedy GAZ-24-24 jasně vychází z používaného auta GAZ 23 a je samozřejmě velmi podobný klasickému sériovému modelu GAZ 24. A co je u tohoto vozu pro tajné služby lepší? Opět je to motorizace, v podobě motoru V8, díky kterému není problém jet i více než 170 kilometrů v hodině. Dále nechybí také velmi kvalitní odpružení. Kolik takových speciálů bylo celkem zhotoveno, není jasné.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články