Zapadli jste ve sněhu? Vojáci dobře vědí, proč by i civilní řidiči měli v autě vozit starý dobrý nástroj

Na zimních cestách je k nehodám nebo jen k nezaviněným sklouznutím do závějí velmi blízko. Pro tyto a podobné situace se nesmírně vyplatí jeden doplněk výbavy vašeho vozu.

i Zdroj fotografie: Národní garda armády Jižní Karolíny
                   

Zima ještě zdaleka nekončí a pokud se aspoň trochu naplní lidová pranostika „únor bílý, pole sílí“, je dost možné, že se ještě máme na co těšit. A ani v březnu není sněhové překvapení ničím výjimečným, všem hlasatelům globálního oteplování navzdory. Pro ty, co se odváží i za hranice velkoměsta, nebo dokonce pořádají odvážné výpravy do českých (i jiných) hor bychom tu měli jeden tip. Aktuálně navíc podpořený osobní zkušeností jednoho z nás. Tak se na tu zimní šlamastyku pojďte podívat.

Stačí pár vteřin a jste ve sněhu až po kapotu

Můžete mít totiž sebelepší pneumatiky, dokonce i pohon čtyř kol, ale pokud nedisponujete opravdu drsným offroadem s ještě hrubšími pneu, může se vám stát, že zkrátka zapadnete. Ne každý jede v G-Klasse, Defenderu, nebo Land Cruiseru. A nic není tak neuvěřitelně nepraktické a zbytečné, jako zapadlé auto. Když je navíc traktor v nedohlednu. Přičemž dostat se do opravdu masivní hmoty sněhu není nic těžkého. Stačí se jen na úzké horské cestě pokoušet někomu vyhnout, a „jste v tom až po uši“.

iZdroj fotografie: Pexels

Ono popravdě od teplé kávy a pohodlí počítače nebo telefonu se to většině lidí jeví jako krajně nepravděpodobné. Nicméně pokud se i vy utvrzujete v tom, že „vám se taková hloupost nikdy, ale NIKDY stát nemůže“, tak věřte, že může. A věřte, že pokud se v opravdu zasněžené silnici s navátými krajnicemi někdy pohybujete, můžete být opravdu brilantní řidička nebo řidič, ale je to otázka několika vteřin. Nevidět to nedávno před sebou, neuvěřím to. Stačila jen kombinace zatáčky, svahu, ne úplně dokonalé adheze protijedoucího auta a bylo vymalováno.

Bez výbavy nesvedete v krizi vůbec nic

A Passat před námi „zahučel“ do závěje a ještě tak nešťastně, že současně sjel na bok kus do příkopu. Evidentně a na první pohled bylo patrné, že zpět se sám opravdu nedostane, ledaže by uměl levitovat a nad celý problém se povznesl a dostal se zpátky. Nemělo smysl se nicméně sedanu od VW na něco podobného ptát, bylo jasné, že tudy cesta nevede a nepovede. A nikdo z nás neměl lano, kolem jezdily auta s pobavenými pohledy a my jsme si (posádky dvou aut, co zastavily a chtěly pomoci) připadali neuvěřitelně zbyteční.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačila malá lopatka, a bylo po problému

A všechny pokusy o vytlačení vedly k tomu, že na svahu a ve sněhu zapadli pomocníci ještě víc, bezmocně se protáčející kola se sice dostala plus minus o něco níže, ale tím to skončilo. S masou sněhu si fleetový hrdina od VW neuměl pomoci. Až zastavilo třetí auto, vystoupil „kus chlapa“ v maskáčích, deset vteřin obhlížel situaci a šel zpátky do vozu. Vzápětí se vracel s malou lopatkou, kterou ještě za chůze obratně složil do funkčního tvaru. Zkrátím to. Za patnáct minut odhazování a hrabání, kde jsme ho téměř násilím donutili, aby nás taky pustil k práci, bylo hotovo.

Passat s mírným postrčením najel na hlínu a štěrk a byl venku. Chlápek sklízel obdivné pohledy dam a třesení rukou od nás mužů, a popravdě jsem si tam se svým MacBookem a foťákem v autě připadal jako nepředstavitelně nepraktický, nešikovný a metrosexuálně založený jedinec. A bylo mi úplně jasné, co si půjdu koupit v pondělí ráno do OBI, a že si opravdu nekoupím tu nejlevnější, ale bytelnou a robustní provedení. Viděl jsem přesně a na vlastní oči, jak takové provedení umí neskutečně pomoct.

Vojáci vědí, proč je lopatka dokonalý nástroj

Ostatně vojáci moc dobře ví, jak je malá lopatka naprosto dokonalý a univerzální nástroj, který se navíc v nouzi nejvyšší dá použít i jako zbraň. My nevojáci můžeme na tento faktor s klidem zapomenout, ale jestli vám mohu poradit a dosud jí nemáte (a jezdíte mimo město): běžte a kupte si jí. Nešetřete úzkostlivě a kupte opravdu funkční, robustní, osvědčenou značku. Ve chvílích, jako je ta výše popsaná totiž nefunkční a levnou proklejete, funkční budete naopak vyvažovat zlatem. Držíme vám palce, abyste jí nikdy nemuseli potřebovat!

Zimní nepovinně povinná výbava podle AutoŽivě.cz

Zůstat někde na horské silnici v závějích, nebo třeba jen hodiny čekat, než se uvolní silnice před vámi není nic, co bychom komukoli přáli. Pro tyto a podobné případy je dobré s sebou vozit výbavu, která nám může pomoci těžké chvíle přečkat. Pokud se tedy vydáváte na cestu, kde se v zimních podmínkách může stát opravdu cokoli, je dobré v kufru auta mimo jiné vozit:

  • kanystr s palivem
  • pytlík s pískem (alespoň ve velikosti igelitové tašky na nákup)
  • skládací lopatku, případně rýč
  • trvanlivé, energeticky vydatné potraviny, snášející mráz (sušenky, proteinové tyčinky, čokoláda, trvanlivé pečivo typu croissantů 7 Days apod.)
  • rezervní nabíječku na telefon
  • složené fleecové deky pro zahřátí
  • náhradní rukavice
  • nemrznoucí směs do ostřikovačů
  • náhradní škrabku na okno
  • rozmrazovač zámků/oken ve spreji

Nikdy není jisté, jestli vám to celé nezůstane nepoužité v garáži do příštího roku. Samozřejmě, poručit počasí stále neumíme. Co je však jisté je to, že pokud se dostanete do podobně nepříjemné situace, jaká je popsaná v článku, bude její řešení o notný kus snažší. Držíme palce na zimních cestách!

Vozíte s sebou (alespoň nějakou) zimní výbavu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články