Ve správném výběru zimních pneu mnoho řidičů stále tápe

                   

Blíží se doba výměny pneumatik na zimní a mnoho řidičů už začíná pomalu vybírat ty, které koupí a poté nechá na svůj vůz nasadit. Nutno říci, že řada řidičů v tomto kroku tápe a někteří stále nemají jasno v tom, jak a podle čeho správné zimní pneumatiky vybrat. Přitom se stačí držet několika základních kroků.

Rozměr je to hlavní

První, čemu se věnovat, je určitě rozměr zimní pneumatiky. S tím následně mohou souviset i další parametry, jako je například index rychlosti. Zjistit správný rozměr pneumatik přitom není nic těžkého, jelikož se stačí podívat do technického průkazu. Zde je přesně a jasně uvedeno, jaký rozměr mají mít pneumatiky, které jsou na auto obouvány.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nové, nebo protektorované

Mnoho lidí narazí při výběru pneumatik na to, že je některý model označovaný jako protektor. Co to znamená? Jedná se o typ pneumatiky, která není nová, ale v podstatě renovovaná. Lákadlem takové pneumatiky je hlavně nízká cena, negativem potom může být nedostatečnost kvalitativních vlastností ve srovnání s novou  pneu.

Ryze zimní, nebo celoroční

Mnohým se také do výběru dostanou pneumatiky celoroční, které mají určité vlastnosti, které umožní i jízdu v zimě. Je ale nutné dodat, že žádná celoroční pneumatika nikdy nedosáhne vlastností, jako kvalitní letní a zimní samostatně. Je proto lepší sáhnout po ryze zimním modelu. Jak z důvodu lepších vlastností, tak z důvodu, že bez tohoto obutí může být do řady míst zákaz vjezdu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak poznat tu kvalitní?

Ideální je sledovat nezávislé testy, různých českých i zahraničních autoklubů. Ty se zaměřují na zkoušení zimních pneumatik za standardizovaných podmínek a tak mohou snadno ukázat, která pneu obstojí a která nikoliv. Hodnoceny v testech bývají různorodé parametry.

I na značce záleží

Třeba je připomenout také to, že i na značce zimní pneumatiky může záležet. Především ty levné z Číny mohou být v mnoha případech doslova nebezpečné. I toto však mohou pomoci odhalit právě nezávislé testy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články