Češi za volantem nechápou pravidlo zipu, jsou hloupí, bezohlední a uměle tvoří zácpy. Video ze silnic mluví za vše

Všichni čeští řidiči tvrdí, že používají pravidlo zipu, ale ve skutečnosti lžou. Systém nefunguje, na vině je agresivita, bezohlednost a lidská hloupost.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Agresivní řidič
                   

Dva pruhy, auta jedou souběžně. Značka upozorňující na uzavřený jeden pruh. Auta jedou dál, řidiči se nikam předčasně necpou. Před uzavřením jednoho pruhu se zařadí vždy jedno auto z uzavřeného pruhu před auto z pruhu, který jede dál. A tak pořád dokola. Cik cak. To je takzvané zipování. Zdá se to jednoduché, ale evidentně není. Stačí se podívat na nahrávky ze silnic, čeští řidiči zjevně nejsou dost inteligentní na to, aby systém zipu pochopili.

Řadit se do pruhu předem je chyba

Na kanálu Agresivní řidič najdete ve videích leccos. Pravda, většinu z toho tvoří agresivní jízda spojená s podjížděním, přejížděním plné čáry a předjížděním do zatáček. Ale mimo to lze vyčíst z nahrávek neochotu řidičů jezdit plynule. A ohleduplně. Patrný je také strach z toho, že pokud se řidič nevnutí včas do druhého pruhu, nikdo už ho tam nepustí. Je to také ten je nejmarkantnější důvod, ze kterého řidiči nezipují.

iZdroj fotografie: iStock

Vyplašení řidiči se už stovky metrů před zúžením tlačí do druhého pruhu. Mají strach, že až jejich pruh skončí, nedokážou se zařadit. Mimochodem, a co? I kdyby, tak nepřijde konec světa, žádný zásah shůry je neuvrhne do propasti zatracení. Prostě se zařadí později. Stres je to ale k nevydržení, nutí řidiče zmatkovat.

Zip nefunguje, protože jej řidiči ignorují

Motoristé v pokračujícím pruhu chybně vnímají řidiče, kteří jedou až na konec svého pruhu, jako vypočítavé. Závidí jim, že jedou, zatímco oni ne, vidí je tako chytráky, kteří nechtějí čekat v koloně a jednou záměrně až na konec pruhu. A z posledního místa se drze a agresivně nutí do řady aut. Takový postup je ovšem zcela v pořádku. Přesně to je v souladu s dopravními předpisy.

Projede jedno auto v průběžném pruhu, za ně se zařadí jedno auto z končícího pruhu. Jde o nejplynulejší možný postup, jak překonat zúžení a spojit dvě řady aut do jedné. Přesto systém v praxi nefunguje a mohou za to hloupí a netolerantní motoristé. V závěru videa je dlouhá kolona v levém pruhu a pravý pruh víceméně zcela volný. Typický příklad, jak se nemají řidiči v takovém případě chovat. 

Umíte správně zipovat? A co vás štve na ostatních řidičích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francie pošle na Ukrajinu obrněná vozidla VAB 4×4. Ve výbavě mají účinný těžký kulomet M2 Browning
Události247.cz
Události247.cz
Češi nakupují dřevo a uhlí ve velkém. Důvodem je strach z růstu cen energií
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Mimozemské civilizace mohou kolonizovat galaxii bez mezihvězdných lodí. Je to jen otázka času
adbz.cz
adbz.cz
Po rodičích zdědila chatu v katastrofálním stavu – byla totiž 18 let opuštěná. Pustila se do oprav a vytvořila z ní sídlo snů