Autentické video: Frajer chtěl odbočit, místo toho poslal Toyotu na střechu. Stačila vteřina nepozornosti

Nevěnování se řízení a provozu za sebou dokáže během vteřiny změnit všechno, co se dosud zdálo zcela samozřejmé. A obrátit přitom životy vzhůru nohama. Přesně jako v tomto videu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOPCHAM
                   

Dnešní video ze série palubních kamer nekončí pravda nijak pozitivně nebo „bezúhonně“, byť o osudu posádky nemáme žádné zprávy. A pokud byla připoutána, mělo by být všechno relativně v pořádku. Tím spíš ale možná může sloužit jako určité memento mori, jako upomínka na to, jak se během vteřiny dá otočit život cizích lidí vzhůru nohama, v tomto případě doslova a do písmene. A jak je potom pozdě zpytovat svědomí, proč jsem to či ono neudělal jinak. Pojďme se na to podívat společně.

Náraz do boku Passatu vymrští Toyotu na střechu

Situaci sledujeme z palubní kamery auta, které jede za postarším Passatem Variant. Ten se po chvíli rozhodne odbočit vlevo, a byť již z úvodní fotografie tohoto článku víte, co se vlastně přihodilo, přesto vás překvapí razance, s jakou se celá nehoda seběhne. V poslední vteřině se navíc z auta s kamerou rozezní klakson, jak se snaží řidič varovat kolegu za volantem Passatu, neb zřejmě ve zpětném zrcátku viděl rozjetou Toyotu RAV4. A bylo mu jasné, že tohle ubrzdit nejde.

Nový Passat skoro jako Superb: VW představil 9. generaci kombi a opět zamíchal Čechům kartami

Nešlo. „Ravka“ narazí v plné rychlosti do boku Passatu, stočení kolem svislé osy spolu s dynamikou celého pohybu má pak za následek to, že jde poměrně nekompromisně „na střechu“ a skončí o několik desítek metrů opodál. Z celé situace popravdě mrazí, zejména při představě, že v Toyotě mohlo být vzadu dítě, nebo kdokoli, kdo nebyl připoutaný (to pochopitelně i vepředu), a s trochou špatného úhlu nárazu do střechy si může minimálně zle pochroumat krční páteř, pokud ne něco horšího.

Krční páteře musely dostat „zabrat“ v obou autech

Stejně tak musela krční páteř dostat „zásah“ u řidiče v Passatu, kterého boční náraz zastihnul zcela nepřipraveného a nezpevněného. Hlava na krku pak bývá právě tím, co vykoná neřízený výkyv do krajní polohy a zase zpět, se všemi důsledky z toho plynoucími. Řidič však po chvíli z Passatu vystoupil, zdá se, že v jeho případě to nakonec dopadlo dobře. Otázkou také zůstává, jakou rychlost měla Toyota na tachometru. Jsme v intravilánu obce, maximálně by to mělo být 50 km/h. Nechci být soudcem, ale zdálo se mi to více.

Vina však pravděpodobně zůstane plně na řidiči Passatu, který se měl zkrátka opravdu důkladně přesvědčit, jestli za ním něco nejede. Když RAVku viděl řidič v autě s kamerou, měl ji vidět také. A ještě jeden moment stojí za zazmanenání: po nehodě se k autu rozběhl řidič z auta s kamerou a snažil se dostat posádku ven, vzápětí přibíhá i někdo z domu opodál. Auto je na střeše, člověk se ani nemusí dívat na špatné filmy, aby věděl, že v tomto případě je riziko vznícení větší. Palec nahoru za odvahu a chladnokrevnost.

Závěrem bychom nechali otázku na vás, naše čtenáře: kdo si myslíte, že na nehodě nese větší vinu? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Kdo má na nehodě větší vinu?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články