Smutné: Lamborghini skončilo a Tesla vyhrála, přestože ji EU zakázala. Italský klenot si ani neškrtnul

Zdánlivě absurdní souboj italského „superSUV“ proti „krabicoidnímu“ elektromobilu s těžkou nadváhou se nakonec nemusí jevit tak nesmyslný. Vítěz ale může být jenom jeden.

i Zdroj fotografie: Lamborghini
                   

Postavit vedle sebe „pickup“ Tesla Cybetruck a vedle něj nejvíc nadopované SUV z Apeninského poloostrova je podobně racionální nápad, jako postavit RAM 1500 vedle Porsche Cayenne Turbo. A čekat na zázrak. Jen považte: Muskovo „auto podle pravítka“ má masivní 3,3 tuny (raději nechceme vědět, kolik z toho zabírá baterie) a jeho tři motory dávají dohromady celkem 600 kW a extrémních 1 400 Nm. Jenže: Urus je o více než tunu lehčí (2,2 tuny), jeho extra charismatická V8 dává 650 koní a 800 Nm. Čili: kdo s koho?

Motor snů a osm válců proti polovodičům a lithiu

Na první pohled by se mohlo zdát, že relativně lehkonohé SUV od výrobce supersportů bude mít sprint takříkajíc „v genech“. A taky že má. Dostat více než dvě tuny živé váhy na stovku za méně než 4 sekundy (přesněji za 3,6) znamená, že umíte stavět auta. A víte něco o převodech a výkonných motorech. Aktuálně nejzajímavější velké sportovní SUV Evropy? Mohlo by být. A stále relativně dostupné: nejsme v levelu „aristokracie“ Bentley Bentayga / Rolls Royce Culinnan. Poslední jmenovaný je navíc spíše „kochačem“ bez jakýchkoli sportovních ambicí, se zřejmou preferencí komfortu.

Poprvé v Čechách: Odtajněné dokumenty odhalují lhaní Tesly o destrukci součástek. Oni věděli, že jsou vadné

Muskův geometrický výkvět však kontruje technologiemi: hned tři motory (dva vzadu, jeden vpředu), brutální síla a maximum z oněch 1 400 Nm dostupných hned „od nuly“. Zkrátka sešlápnete akcelerátor a máte je tam. To je obecně velká výhoda elektromobilů. Nemusíte čekat, až se cokoli roztočí, až se „nadechne“ turbo, až to celé doputuje přes ty správné převody na kola – jen stisknete pedál. A vše je k mání okamžitě, bez jakéhokoli čekání. Výsledek?

Video jako důkaz: 1 400 Nm a tři motory v akci. Vlastně čtyři

Podívejte se na video od britské redakce Carwow. Jakkoli jsme se domnívali, že hbitý Urus to za podpory charismatického osmiválce „napálí“ za několik vteřin na stovku a bude se rvát, až kam to vydrží jeho pilot, realita byla jiná. Nevzhledný, troufneme si říct esteticky až odbytý Cybertruck předvedl, jak vypadá 1 400 Nm dostupných od nulových otáček. A že v takovém případě nejsou ani absurdní 3,3 tuny problém. Jakkoli by drtivá většina opravdových nadšenců volila v garáži zřejmě italský klenot, v souboji s chronometrem může být jenom jediný vítěz.

A tím je Tesla Cybertruck. Za koncovými 11,2 sekundami pro Teslu zaostalo „Lambo“ o významných 1,2 sekundy. To je v takto krátkém sprintu cosi jako věčnost. A důkaz pro to, že jakkoli americký výrobce elektromobilů umí (velmi mírně řečeno) „modifikovat“ dojezd svých vozů tak, jak se mu zrovna hodí, v otázce dynamiky si skutečnost příliš nepřibarvuje. Ano, Tesly vždy uměly sprintovat v úrovních nejlepších supersportů (pamatujete první 2,8 sekundy u Modelu S?) a ani kosmicky vypadající pick-up není výjimkou.

Hádali jste správně? Tipnuli jste Cybertruck jako vítěze? A chtěli byste něco podobného ve své garáži? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Tipnuli jste si správný výsledek?

Zdroj: Carwow
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články