Poprvé v Čechách: Odtajněné dokumenty odhalují lhaní Tesly o destrukci součástek. Oni věděli, že jsou vadné

Nekonečná sága o lžích ze strany automobilky Tesla má, zdá se, další pokračování. Tentokrát však investigativní tým agentury Reuters odhalil něco, z čeho se tají dech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Že má americká Tesla poněkud „specifický” vztah ke svým klientům, si již cvrlikají holubi na střechách nejen v New Yorku nebo v Chicagu, ale i v Praze nebo Berlíně. Automobilka Elona Muska si zkrátka nikdy hlavu s nějakou extra silnou vstřícností vůči klientům nelámala. Respektive je to spíše přesně naopak: celou dobu se chová tak, jako by popírala všechny existující poučky a zvyklosti ohledně vztahů mezi zákazníkem a firmou. Chcete jezdit Teslou? Opravdu ano? Dobrá, ale pak tedy přistoupíte na naše pravidla hry. Nelíbí se vám to? Můžete jít. Pojďme se na to podívat společně.

Tesla je v aroganci vůči zákazníkům světovým lídrem

Není to tak dávno, co investigativci agentury Reuters zveřejnili poměrně třaskavý dokument o tom, jak byl přímo v centrále Tesly zřízen tým, jenž měl za úkol odrazovat zákazníky nespokojené s údaji o dojezdu vozů Tesla. A měl zcela neomalené způsoby, jak se k tomu dopracovat. Včetně lží, podovodů a mystifikací. Noticka na závěr: každý odrazený (možná i odražený) zákazník byl mohutně oslavován gongem přímo v kancelářích Tesly. Potřebuje to komentář? Tuším, že nikoli. Finále: tato kauza je již předmětem federálního vyšetřování.

Elonu Muskovi hrozí vězení: Dosud nejvážnější obvinění na světě. Na povrch vypluly třaskavé skutečnosti o temných kšeftech

A aby toho nebylo málo, nedávno začaly vyplouvat na povrch další střípky ze zřejmě nekonečné ságy o tom, jak Tesla svoje zákazníky v podstatě potřebuje jen k tomu jednomu: aby jí neustále platili, a to i za chyby, jichž se dopustila sama Tesla. Jenže v tom bude možná právě „zakopaný pes“: Tesla si totiž, podobně jako někteří z nás, zkrátka nepřipouští, že dělá chyby. Je to cosi jako DNA Tesly. Nevíme, jestli jí tuto „fiktivní vlastnost“ naordinoval sám Elon Musk, nebo tak nějak „vznikla vývojem“, na každý pád je mimořádně silná.

Teslu neměli ani týden. Přesto jim upadlo kolo

A jeden příklad úvodem: Shreyansh Jain byl v březnu u vytržení, když si koupil své první elektrické vozidlo, zbrusu novou Teslu Model Y z roku 2023. Stálo ho to značnou část rodinných úspor, aby si mohl dovolit platit hotově. „Neměli jsme ji ani týden!“ řekl agentuře Reuters Jain, inženýr elektroniky v Cambridge v Anglii. Jeho radost skončila se 165 kilometry na počítadle kilometrů. Když jel s manželkou a tříletou dcerou, náhle ztratil kontrolu nad řízením, když pomalu zatáčel do jejich sousedství. Přední pravé zavěšení vozidla se zcela zhroutilo a části vozu při zastavení hlasitě drhly o vozovku.

Obě byly naprosto zkamenělé,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters Jain o své ženě a dceři. „Kdyby se to stalo na dálnici, bylo by to katastrofální.Složitá oprava si vyžádala téměř 40 hodin práce na přestavbu odpružení a výměnu sloupku řízení, mimo další opravy. Cena: více než 14 000 dolarů, v přepočtu téměř 300 000 korun. Tesla odmítla pokrýt opravy a definovala příčiny nehody jako vzniklé z „předchozího“ poškození zavěšení.

Tesla čelí nejsilnější žalobě. Poprvé v historii se dostala do hrozného problému. Inženýři prolomili mlčení, pravda je venku

Jain je jedním z desítek tisíc majitelů Tesly, kteří zažili předčasné selhání odpružení nebo dílů řízení, podle průzkumu agentury Reuters a investigace tisíců dokumentů Tesly. Podle záznamů a rozhovorů s více než 20 zákazníky a devíti bývalými zaměstnanci Tesly se chronické poruchy, z nichž mnohé jsou u relativně nových vozidel, datují nejméně sedm let zpět a táhnou se napříč modelovou řadou Tesly a po celém světě, od Číny přes USA až po Evropu.

Celá věc se táhne již roky, teprve nyní se začíná vyšetřovat

Jednotlivé problémy s odpružením nebo řízením s Teslami byly probírány online a ve zpravodajských účtech již léta. Ale dokumenty, které nebyly dříve hlášeny, nabízejí dosud nejkomplexnější pohled na rozsah problémů a na to, jak Tesla Inc. řešila to, co její inženýři interně nazývali „chyby“ a „selhání“. Záznamy a rozhovory poprvé odhalují, že automobilka Elona Muska již dlouho ví výrazně více o frekvenci a rozsahu závad, než prozradila spotřebitelům a bezpečnostním regulátorům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokumenty z let 2016 až 2022 zahrnují zprávy o opravách od servisních středisek Tesla po celém světě; analýzy a revize dat prováděné inženýry u dílů s vysokou poruchovostí; a zprávy zasílané technikům po celém světě, které jim říkají, aby spotřebitelům řekli, že rozbité díly na jejich autech nejsou vadné. Neboli lhali. Tesla ani Musk nereagovali na podrobné otázky k tomuto článku. Musk před lety zlikvidoval oddělení pro styk s médii ve své společnosti. Nereagování na cokoli nepříjemného se mimochodem stává poznávacím znamením Tesly.

Musk přiznal problémy s kvalitou. Ale vyrábí „nejlepší auta na světě“

Musk v minulosti přiznal některé problémy s kvalitou sestavení Tesly, zejména základního Modelu 3. Ale také říká, že jeho auta nemají obdoby. „Vyrábíme ta nejlepší auta,“ řekl o Tesle minulý měsíc na akci New York Times„Ať mě nenávidíš, nebo jsi vůči mně lhostejný, chceš nejlepší auto, nebo nechceš nejlepší auto?“ Ano, to by tak sedělo na celou selfpromo Elona Muska. Já si vytvořím image, do té napasuji nějaký výrobek a vy všichni budete akceptovat hlavně tu image. Výrobek neřešte.

iZdroj fotografie: Tesla

Způsob, jakým Tesla řeší stížnosti na odpružení a řízení, odráží vzorec v celém Muskově korporátním impériu, kdy odmítá obavy o bezpečnost nebo jiné škody vyvolané zákazníky, pracovníky a ostatními, když spěchá s uvedením nových produktů nebo rozšířením prodeje, zjistila agentura Reuters.

V těchto příbězích agentury Reuters bylo vzneseno několik významných otázek:

  • Vyšetřování v listopadu zdokumentovalo nejméně 600 zranění u výrobce raket SpaceX, kde zaměstnanci popsali kulturu spěchajících nebezpečných projektů s malým ohledem na obavy zaměstnanců o bezpečnost.
  • V červenci agentura odhalila, jak Tesla vytvořila tajný tým, který má potlačit tisíce stížností zákazníků na špatný dojezd. Zpráva, která zjistila, že Tesla zmanipulovala algoritmus k nafouknutí odhadů dojezdu svých vozů na palubní desce, vyvolala federální vyšetřování.
  • Koncem loňského roku agentura Reuters odhalila, jak uspěchané experimenty v Muskově startupu Neuralink vedly ke zbytečnému utrpení a smrti laboratorních zvířat, navzdory námitkám pracovníků, kteří se je snažili chránit.

(Ne)komunikace s médii a neodpovídání na maily je „Tesla style“

Musk ani žádná z jeho společností tyto zprávy nekomentovali. Nedávno se však vrhl na kritiky své sociální mediální společnosti X, dříve Twitter, jejíž tržby a tržní hodnota neustále klesají od doby, kdy Musk před rokem koupil firmu za 44 miliard dolarů. Na live streamu NYT se pustil do inzerentů, kteří bojkotovali X kvůli Muskově podpoře antisemitského příspěvku na sociální síti. „Jděte do prdele,“ řekl miliardář společnostem, které přerušily svoje inzerování na síti X.

Přišla mu faktura za výměnu baterie do Tesly a sesypal se. Banka odmítla další půjčku a Elon Musk nerad čeká na peníze

Na rozdíl od tradičních výrobců automobilů, kteří k prodeji a opravě vozidel využívají nezávislé prodejce, Tesla prodává přímo zákazníkům a vlastní a provozuje velkou část svých servisních středisek. To dává automobilce mimořádně podrobný přehled o poruchách dílů, opravách a záručních reklamacích v reálném čase, které inženýři Tesly po léta pečlivě sledovali a analyzovali, ukazují firemní záznamy.

Budeme lhát všem, včetně vyšetřujících úřadů

Přesto společnost ve svých prohlášeních pro americké regulační orgány a veřejnost popřela některé problémy se zavěšením a řízením – a podle záznamů Tesly se snažila přesunout část výsledných nákladů na opravy na zákazníky. Podle rozhovorů s bývalými servisními manažery, firemních záznamů a dopisu Tesly z roku 2020 Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu společnost Tesla obvinila majitele Tesly z častého selhání několika dílů a tvrdila, že auta zneužívali.

Video: Naštvaní zákazníci spáchali pogrom na showroom Tesly, vytočily je slevy a oškubání o peníze

V jiných případech automobilka účtovala zákazníkům pozáruční vozy k výměně dílů, které inženýři Tesly interně označili za vadné nebo o kterých věděli, že mají vysokou poruchovost. Inženýři objednali opakované přepracování několika dílů a diskutovali o tom, že by kvůli závadám mohli od dodavatelů požadovat vrácení peněz. Záznamy odhalují přetrvávající problémy s technicky nenáročnými spoji zavěšení, jako jsou horní a spodní ramena nápravy a přední a zadní články. 

Vyrábíme to, nefunguje to, je to nebezpečné. Nezajímá nás to

Tyto díly jsou pro Teslu relativně levné a pro většinu spotřebitelů do značné míry neviditelné. Ale hrají klíčovou roli v bezpečném připojení nápravy a kol automobilu k jeho karoserii a řídicímu ústrojí. Jinými slovy: víme, že jsme to navrhli, zkonstruovali, a ještě navíc to vyrábíme tak, že to nefunguje. Ba co víc, je to nebezpečné. Ale to nám nebrání v tom, abychom o tom do úmoru nelhali a nesnažili se vinu a finanční odpovědnost „hodit“ na někoho jiného. Registrovaná známka Tesly? Neviděl bych to jinak.

K tomuto článku přispěli Hyunjoo Jim, Kevin Krolicki a Marie Mannes z agentury Reuters. Speciální poděkování: Steve Stecklow. Díky!

Myslíte, že to Tesle opět projde?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články