Na nové 7místné SUV se v Česku budou stát fronty. Vracející se legenda od Renaultu spotřebuje necelé 2 litry / 100 km

Espace si oblíbili především ti, kdož potřebovali maximálně praktický, prostorný rodinný automobil. Nová generace 2023 bude již jen jako SUV. Je to změna k lepšímu?

i Zdroj fotografie: Renault
                   

Za několik dní, přesněji 28. března, Renault oficiálně představí novou generaci svého bestselleru Espace. Jak již bylo z uvolňovaných zpráv zřejmé, pokračovatel slavného jména nebude velkoprostorový automobil, jako byly předchozí generace, ale sedmimístné SUV. Jenž tedy v nabídce Renaultu nahradí Koleos a doplní Astral. A nabídne sedm míst a v případě plug-in hybridu i spotřebu do 2 litrů na 100 km. Pojďme se společně podívat, co nám Renault připravil a nabídne. Dle dostupných informací můžeme s klidem říct, že na toto 7místné SUV se budou v Česku stát fronty.

Avizované rozměry slibují dokonalé využití vnitřního prostoru

S avizovanou délkou 4 720 mm bude nový Espace o 140 mm kratší než jeho „SUV-MPV“ předchůdce. Což je popravdě zajímavý údaj, protože Renault jedním dechem dodává, že vnitřní prostor bude mít šířku 2 480 mm až po třetí řadu sedadel, z čehož by vyplývalo dokonalé obestavění vnitřního prostoru a „auto větší zevnitř než zvenku“. Že by se konstruktéři podívali zpět na první generaci Espace, která byla přesně v tomto ohledu přeborníkem a na malém půdorysu dokázala nabídnout velkolepý vnitřní prostor?

iZdroj fotografie: Renault

Možné to je. Vnitřní prostor a jeho osvětlení by pak měla doplnit vpravdě velkolepá panoramatická střecha o rozměrech 1 330 mm na délku a 840 mm na šířku. To už je řádná porce světla, ostatně panoramatické střechy Renault vždy uměl. Krom již uvedené délky 4 720 mm bude nový Espace 1 830 mm široký a 1 645 mm vysoký. Rozvor je uváděn 2 740 mm, což popravdě není nijak extra „prostorný“ údaj. Pro srovnání Kodiaq: 2 791 mm. Musíme si tedy počkat, jak se Renault popasuje s prostorností u relativně krátkého rozvoru.

Turbodiesely skončily, doba žádá hybridy

Pod kapotou by mělo být vše v duchu vývoje posledních let (a diktátu EU, musíme dodat). Nečekejme tedy například vůbec turbodiesely, jakkoli se nám jako pohonná jednotka pro podobně velké vozy jeví nejvhodnější. Naopak se máme připravit na „hybridní“ smršť v podobě benzinových mild-hybridů (1,3l čtyřválec a 1,2l tříválec), stejně jako full-hybridu nové generace s tříválcem. Popravdě mít tříválcový motůrek o objemu 1,2 litru v rozměrném sedmimístném automobilu mně osobně přijde jako nesmysl, ale třeba to Renault vidí jinak.

Co dodat závěrem? Espace se, přes všechny svoje chyby jednotlivých modelových řad (a že jich bylo), zapsal nesmazatelným písmem do dějin automobilismu jako průkopník kategorie MPV, jako nositel revoluční myšlenky na rodinný, velkoprostorový automobil. To už Renaultu zůstane myslím navždy. Jestli je dobře nahradit praktická MPV méně praktickými SUV, je už otázka na jinou diskusi. Ale docela by nás v té věci zajímal váš názor. Napište nám ho prosím do diskuse pod článkem, děkujeme!

Měl Renault a Espace zůstat u MPV, nebo bude jako SUV lepší?

Zdroj: Renault
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové