Přišli na nový způsob parkování. Levá kola auta by měla stát na bílé oddělovací čáře

Parkování nemusí být nutně problém, existuje princip, díky kterému zaparkují vedle sebe jakákoli auta. Chce to ale změnit styl.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Jak správě parkovat na veřejném parkovišti? Logika říká, že řidič přijede se svým autem k nakreslenému místu a zaparkuje doprostřed tak, aby měl na obou stranách stejně místa. Pokud toto udělají všichni účastníci parkovištního provozu, vše je v pořádku. Bohužel se stává, že řidiči parkují ledabyle, jak se jim hodí, více vlevo, více vpravo. Pak se stane, že se jednotlivá místa zmenšují.

Parkování na střed nedává logiku, jako parkování na stranu

Při nastupování a vystupování narážejí řidiči otevřenými dveřmi do vedle stojících aut a poškozují jejich lak. Někdy se ani nedá ze zaparkovaného auta vystoupit. Existuje ale jedno místo na světě, které by mělo být ukázkou toho, jak parkovat. Jde o parkoviště, kde se neparkuje doprostřed parkovacího pole, ale na jeho stranu.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Autor videa si údajně přijel vyzvednout automobil na parkoviště General Motors a byl překvapen systémem, jakým tam auta parkují. Každé z aut bylo zaparkováno na levé straně mezi bílými čarami. Tím vzniklo dost místa pro to, aby do aut zaparkovaných vedle mohli jejich řidiče klidně nastoupit. Podle toho, co autor nahrávky viděl, šlo evidentně o ten nejpromyšlenější způsob parkování.

Systém může fungovat, pokud ho budou dodržovat všichni

Parkoviště se nejenom vizuálně rozšířilo, ale také reálně došlo k tomu, že auta parkovala v zákrytu. Ano, podle šířky jednotlivých vozů se měnily rozestupy, ale nešlo o nahodilé parkování, které by zabíralo nadměrné místo. Systém by mohl samozřejmě fungovat kdekoli jinde na světě, na jakémkoli parkovišti. Ovšem pouze v případě, že by systém dodržovali všichni řidiči.

@bigbruva_77 How to properly park in a parking space #educationtiktok #learnintiktok #lifehack #fypシ #BombPopAwards ♬ original sound – BigBruva🎙

Proces parkování by byl totožný, ovšem přehlednost a prostornost by se zvýšila. Je otázkou, jak takovou změnu prosadit a lidi naučit. Stejně jako je sporné, zda by v našich končinách řidiči začali dodržovat jiný způsob, když nedodrží ani ten, který je u nás běžný. Parkoviště u obchodních center jsou jasným dokladem.

Uvítali byste nový způsob parkování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články