Podařilo se zachránit a kolorovat video z 30. let v New Yorku. Ukazuje tehdejší vozy ve své plné kráse

Ulice jednoho z nevětších měst na světě brázdily už v roce 1930 majestátní vozy, které zřídka můžete někde vidět. Sedany od tradičních amerických značek Ford, Buick, Auburn.

i Zdroj fotografie: Ford
                   

Přestože nemáte žádné pouto nebo vztah k New Yorku, ani nejste obdivovatelem starých automobilů, tohle zrestaurované video vás dostane. Úžasné tvary, kulatá světla a spousta chromu, které jsou charakteristické pro vozy, jenž brázdily silnice přes téměř sto lety. A k tomu pohled na stavby a scenérie velkoměsta, kterému se přezdívá Velkého jablko.

Spousta majestátních sedanů

Silnice byly v roce 1930 naprosto plné starých Fordů a Chevroletů. Pokud byste se chtěli pro srovnání podívat, jak vypadá New York dnes, včetně dopravy a moderních limuzín, vyhledejte si některé dominanty třeba na mapách Google. Ještě více pak oceníte nádheru, kterou dobové video zachytilo. Začněte třeba, stejně jako záznam, na Páté avenue v Midtownu, jižně od 53. ulice.

Kamera videa zachytila dobře oblečené lidi, které na ulici míjí spousta majestátních sedanů. Prvním rozpoznatelným místem je Park & Tilford v Harlemu. Pak kamera ve voze jede na jih po Lenox Avenue, několik bloků severně od Central Parku. Další místo je už populárnější i pro ty, kteří se v New Yorku nevyznají. Pátá avenue, kde se za posledních 90 let sice mnohé změnilo, nicméně Central Park a Shermanův památník na náměstí Grand Army Plaza, zůstaly.

Ke kořenům automobilismu

Z budov je asi nejlépe rozpoznatelný kostel svatého Tomáše s nápadně klenutými vchody, který v podstatě dosud vypadá stejně. Před ním parkuje zřejmě sedan značky Auburn, která dnes už neexistuje, spolu s Buickem. Během pětiminutové cesty je na videu zachycených několik velkých luxusních kupé a sedanů z té doby, včetně pravděpodobně Cadillacu s motorem V16, který je na videu vidět v Harlemu.

Barvy dobového New Yorku nemusí být podle tvůrců videa přesné. Zvuky města i ty, které vydávají nádherné automobily, jsou umělé. To ale nic nemění na tom, že proces restaurování se stabilizací a vyšší snímkovou frekvencí záznamu nabízí neuvěřitelný pohled na lidi, aktivity a krásné vozy v New Yorku v počátcích automobilismu.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články