Podařilo se zachránit a kolorovat video z 30. let v New Yorku. Ukazuje tehdejší vozy ve své plné kráse

Ulice jednoho z nevětších měst na světě brázdily už v roce 1930 majestátní vozy, které zřídka můžete někde vidět. Sedany od tradičních amerických značek Ford, Buick, Auburn.

i Zdroj fotografie: Ford
                   

Přestože nemáte žádné pouto nebo vztah k New Yorku, ani nejste obdivovatelem starých automobilů, tohle zrestaurované video vás dostane. Úžasné tvary, kulatá světla a spousta chromu, které jsou charakteristické pro vozy, jenž brázdily silnice přes téměř sto lety. A k tomu pohled na stavby a scenérie velkoměsta, kterému se přezdívá Velkého jablko.

Spousta majestátních sedanů

Silnice byly v roce 1930 naprosto plné starých Fordů a Chevroletů. Pokud byste se chtěli pro srovnání podívat, jak vypadá New York dnes, včetně dopravy a moderních limuzín, vyhledejte si některé dominanty třeba na mapách Google. Ještě více pak oceníte nádheru, kterou dobové video zachytilo. Začněte třeba, stejně jako záznam, na Páté avenue v Midtownu, jižně od 53. ulice.

Kamera videa zachytila dobře oblečené lidi, které na ulici míjí spousta majestátních sedanů. Prvním rozpoznatelným místem je Park & Tilford v Harlemu. Pak kamera ve voze jede na jih po Lenox Avenue, několik bloků severně od Central Parku. Další místo je už populárnější i pro ty, kteří se v New Yorku nevyznají. Pátá avenue, kde se za posledních 90 let sice mnohé změnilo, nicméně Central Park a Shermanův památník na náměstí Grand Army Plaza, zůstaly.

Ke kořenům automobilismu

Z budov je asi nejlépe rozpoznatelný kostel svatého Tomáše s nápadně klenutými vchody, který v podstatě dosud vypadá stejně. Před ním parkuje zřejmě sedan značky Auburn, která dnes už neexistuje, spolu s Buickem. Během pětiminutové cesty je na videu zachycených několik velkých luxusních kupé a sedanů z té doby, včetně pravděpodobně Cadillacu s motorem V16, který je na videu vidět v Harlemu.

Barvy dobového New Yorku nemusí být podle tvůrců videa přesné. Zvuky města i ty, které vydávají nádherné automobily, jsou umělé. To ale nic nemění na tom, že proces restaurování se stabilizací a vyšší snímkovou frekvencí záznamu nabízí neuvěřitelný pohled na lidi, aktivity a krásné vozy v New Yorku v počátcích automobilismu.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví