VIN kód auta ukáže řadu skrytých informací. Co vám vaše auto (ne)říká? Rozklíčujte ho během sekundy

Jak poznat, jestli není auto kradené, je relativně jednoduché. Stačí umět pracovat s unikátním identifikátorem vozidla.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Ve světě lidí existuje relativně snadný způsob, jak odlišit jednoho člověka od druhého. Státní správa používá rodná čísla jako unikátní kódy pro ztotožnění občanů. V rovině biologické zase existuje DNA jako nezaměnitelný kód, který definuje jednoho unikátního člověka. Plus jsou tady třeba originální otisky prstů, které nejsou u dvou jedinců shodné a také je lze použít pro jasnou a nezaměnitelnou identifikaci.

Dvě auta se stejným VIN teoreticky nejsou, i když možné to je

U automobilů existuje také jednoznačný způsob, jak jeden vůz od druhé odlišit. Není to registrační značka, ta ze své podstaty umožňuje změnu, přenos. Jde o takzvaný VIN. Každé na světě vyrobené auto je označeno jedinečným identifikačním číslem známým jako VIN kód, tedy Vehicle Identification Number. Nejde o náhodnou kombinaci písmen a čísel. Kód má svou přísnou logiku a šifruje zajímavé údaje o vozidle.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Kromě toho, že slouží k jednoznačnému identifikování automobilu, poskytuje také informace o původu, výrobci, modelu a dalších parametrech. Standard přiřazuje každému vyrobenému vozu identifikační číslo. Systém byl poprvé uplatněn v roce 1954 v USA. Ovšem až v roce 1981 standardizovala formát VIN Národní správa bezpečnosti silničního provozu USA. VIN má sedmnáct míst, kód se vzhledem ke své skladbě může sice opakovat, ovšem nejdříve po třiceti letech.

Když kupujete ojeté auto, prověřte si ho předem. Na toto se vyplatí hledět

Schéma VINu je standardizované a skládá se ze sedmnácti znaků. První tři znaky tvoří Světový kód WMI (World Manufacturer Identifier) a určují výrobce a zemi původu. V dalších znacích na pozicích 4 až 9 se nachází popisný kód vozidla, který určuje model a specifikace vozidla. Například automobily Porsche začínají vždy WP0. Ten, kdo by chtěl model vyrobený pro evropský trh, pak hledá další kombinaci ZZZ, dejme tomu americká auta budou mít znaky s písmenem A. Tedy například WP0AB2A… Pozice 10 až 17 tvoří kód VIS (Vehicle Identifier Section), který může být unikátní pro každé vozidlo.

Značka Škoda má známé značení, pro domácí řidiče určitě

Jinak je tomu konkrétně u vozidel značky Škoda co do písmen a čísel, koncept je stejný. Kód VIN se nachází na karoserii, uvnitř motorového prostoru, často vpravo vpředu na pevné části. Dále je kód umístěn na štítku pod čelním sklem. První tři znaky WMI kódu tedy určují výrobce a zemi původu, značka Škoda využívá kód výrobce TMB. Další znaky kódu pak identifikují model, motor a další charakteristiky vozidla. U elektromobilů lze z páté pozice VIN kódu zjistit výkon pohonného ústrojí.

iZdroj fotografie: Škoda

VIN kód slouží i pro ověření autentičnosti vozidla při koupi ojetého auta. Z něj si zájemci o koupi ojetého auta mohou prověřit jeho historii a zjistit například, zda bylo havarováno. Manipulace s VIN kódem je však dnes těžká kvůli jeho detailnímu popisu vozidla. Ne nemožná, nicméně už to není tak častá forma podvodu jako v minulosti. Kupující nového automobilu VIN řešit nemusí. Zájemce o ojetinu díky kódu VIN zjistí o autě z druhé ruky mnoho informací. Servisní historii, poškození či pojistné události, původní výbavu vozu. Záleží, jakou službu zvolí, zda placenou, či neplacenou. 

Umíte dekódovat VIN?

Zdroj: Škoda
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články