Nový podvod: Vyděrači se pokouší vydělat tím, že zámkem terorizují motoristy. Víme, jak se od nich nenechat okrást

Někteří jedinci nemají nic jiného na práci, než se „živit“ podobně neomalenými vyděračskými metodami. Tady je návod, jak nevolat vyděračům a jak se nenechat okrást.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár
                   

Někomu se občas poštěstí stát se obětí takovéhoto „žertíku“, jehož autor se rozhodnul visací zámek za 150 korun zhodnotit během pěti minut například 10x. To není úplně špatný byznys. Co by za to makléři na Wall Streetu dali. Ale vážně. Když už na podobný žertík s penězi narazíte, nadechněte se pro jistotu třikrát, klidně si i zaláteřte, ale určitě neudělejte jedno: nevolejte na dané číslo. Zkrátka nevolejte. S vyděrači se nevyjednává, staré to pravidlo nejen speciálních jednotek. Zkrátka nevyjednává.

Nevolat na dané číslo, nevolat a nevolat

Především tím ale neposkytnete nikomu svoje telefonní číslo, a to je na tom nejdůležitější. Nebo vy byste snad dali dobrovolně váš telefon nějaké pochybné existenci, která se „živí“ tím, že vydírá motoristy visacím zámkem? Aby vám posílala nechutné SMSky v noci z neznámých čísel? Nedali, viďte. Tak té existenci zkrátka nevolejte. Mnoho lidí vytočí daný telefon, aniž by předtím v systému nastavili skryté volání. Nemluvě o tom, že to mnozí ani neumí, nebo neví, kde to hledat. Čili: nevolat.

iZdroj fotografie: iStock

Postup krok po kroku

  • Krok 1: celou situaci nafoťte, včetně telefonního čísla, ničeho se přitom nedotýkejte
  • Krok 2: pokud vám za to stojí někde něco sepisovat na policii a nechat jejich techniky snímat otisky (a ztrácet svůj drahocenný čas), pak zavolejte policii. Možná jim to bude povědomé, možná ví o nějaké „známé firmě“, která se takto „živí“. Navíc jedině policie může kontaktovat mobilního operátora s dotazem na dané číslo. A samozřejmě mu také zavolat a pokusit se jej najít. Často zjistí víc, než tušíte.
  • Krok 3: pokud nad celou policií a situací mávnete rukou a jde vám především o to, jak se co nejrychleji „zámečku lásky“ zbavit, zkuste jej obalit nějakým měkkým hadrem, bublinkovou folií, čímkoli, co budete mít po ruce a čím jej půjde pokud možno zafixovat tak, aby sebou během jízdy příliš „neházel“. Jak jsme již uvedli, snažte se přitom zámku nedotýkat, nikdy nevíte, co na něm může být. Lidé jsou různí. A vyděrači ještě víc.

Možností na rychlé „vysvobození“ je několik

Následně máte několik možností, kam zajet: pokud víte o zámečnické firmě, ideálně se specializací na otvírání dveří, budete na té nejlepší adrese. Pro ně je to naprostá rutina, jsou zvyklí na zcela jiné situace. Za dvě minuty je zámek vedví. To stejné v podstatě svedou v autoservisu, jen to možná bude dražší, nicméně tam mohou i uvolnit rukojeť kliky zevnitř a tím se zcela vyhnout jakémukoli destruktivnímu „vysvobozování“. Záleží pochopitelně na vozidle i na servisu a jeho zkušenostech.

A samozřejmě, pokud jste zručný kutil s patřičnou výbavou nářadí a nástrojů, můžete se o totéž pokusit sami, návodů je plný YouTube. Jsou pochopitelně zámky a zámky, nicméně „šmejdi“, co se takto pokouší vydělat na svůj promarněný život většinou používají nejlevnější čínské modely, případně nějaké starší kusy „co dům (garáž, soused) dal“. Rozhodně na svém autě nenajdete hitech hračičku z kosmických materiálů a s kódem, dovezenou z Izraele. Opravdu ne. O to může být celá operace snazší. Držíme každopádně palce!

Setkali jste se někdy s podobným překvapením na svém autě?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články