Víte, jak vysoká pokuta hrozí za zavinění dopravní nehody?

                   

Autonehoda se může považovat jako dopravní přestupek nebo jako trestný čin. V obou případech jsou k posouzení „tabulky,“ které pomáhají policistům nebo orgánům ve správním řízení posoudit, jak závažná se nehoda ve skutečnosti stala. Každý stupeň nehody má vlastní výši finanční pokuty, která se udělí buď na místě nebo ve správním řízení (či u soudu), počet trestných bodů, délku zákazu řízení a délku odnětí svobody.

Podívejte se, jak se jednotlivé dopravní nehody dělí:

Autonehoda braná jako dopravní přestupek

Pokud narazíte do jiného motorového vozidla a odnesou to „jen“ pomačkané plechy, pak je tato nehoda hodnocena jako přestupek. Nesmí však v tomto případě dojít k ublížení na zdraví nebo usmrcení osob.

Finanční pokuta hrozí do dvou tisíc na místě, ve správním řízení pak od 1 500 do 2 500. Policie vám však může udělit vyšší sankci a to v případě, že bude brát v úvahu příčinu nehody. Sem patří například nedání přednosti v jízdě a to je pokuta na místě do 2 500 korun a ve správním řízení pak od 2 500 do 5 000 korun. Ať už dostanete finanční pokutu jakkoli vysokou, nebude vám naštěstí přičten žádný trestní bod. Pokud však nedáte přednost v jízdě. V tomto případě je to za čtyři body. Ohrožení při přejíždějí z pruhu do pruhu je to dokonce pět bodů.

Nehoda s lehkým ublížením na zdraví

Pokud zaviníte nehodu s lehkým ublížením na zdraví, stále je považována za dopravní přestupek. V tomto případě se pak počítá délka neschopnosti postižené osoby. Ublížení na zdraví s délkou pracovní neschopnosti nesmí přesáhnout sedm kalendářních dní. Sankce je zde od 25 000 do 50 000 korun a zákaz řízení od jednoho do dvou let.

Nehoda s lehkým ublížením na zdraví, považována jako trestný čin

Způsobíte-li dopravní nehodu, při které se doba pracovní neschopnosti přehoupne přes sedm kalendářních dní, pak je brána jako trestný čin s ublížení na zdraví z nedbalosti. Tento druh dopravní nehody musí být prošetřen ve správním řízení. (může být předložena až před soud) Pokud dojde k dopravní nehodě ve větším rozsahu, (ovšem toto pravidlo platí u všech dopravních nehod) je lepší, projednat výpověď s advokátem.

Sankce u dopravní nehody, kde došlo k ublížení na zdraví v délce pracovní neschopnosti více jak sedm dní, kde je zraněná jedna osoba, hrozí odnětí svobody až na jeden rok a délka zákazu řízení může být až deset let. V případě, že je u dopravní nehody zraněno více osob, policie bude tuto nehodu vyšetřovat jako hrubé porušení pravidel silničního provozu a za to hrozí až tři roky odnětí svobody, zákaz řízení až deset let a pokuta ve výši, kterou vám sdělí policie.

Nehoda s těžkým ublížením na zdraví, považována jako trestný čin

Pokud zaviníte nehodu, kde se zraněný zotavuje více jak šest týdnů nebo dokonce dojde k usmrcení osoby, hrozí vám odnětí svobody na šest měsíců až tři roky se zákazem řízení a pokuta. Tyto sankce však budou brány s ohledem konkrétní dopravní nehodu.

Pokud však dojde k ublížení na zdraví ve výše uvedeném rozsahu u dvou nebo více osob, pak jste jako řidič hrubě porušil pravidla silničního provozu a budete potrestáni odnětím svobody na dva roky až osm let se zákazem řízení a pokutou, navíc budete sankciováni sedmi trestnými body.

Nehoda s obecným ohrožením, považována jako trestný čin

Způsobíte-li nehodu, považovanou jako obecné ohrožení z nedbalosti, riskujete sankce a sazbu jako s těžkou újmou na zdraví. Pokud jako řidič způsobíte tuto nehodu svým jednáním, to znamená, že je vystaveno nebezpečí smrti více osob nebo je zde těžká újma na zdraví, hrozí vám odnětí svobody od tří do deseti let, zákaz řízení a pokuta.

Víte, že obecným ohrožením lze chápat také vybržďování, nebezpečné předjíždějí v hustém provozu a podobně?

Zdroj fotografií: therecorder.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností