Víte, proč má Ferrari i Porsche ve znaku koně ve žlutém poli?

                   

17. června 1923 vyhrál Enzo Ferrari závod na okruhu Savio v Ravenně, kde se setkal s hraběnkou Paolinou, matkou hraběte Francesca Baracky , esa italských leteckých sil a národního hrdinuprvní světové války, který si na boky svých letadel vždy maloval koně. Hraběnka požádala Enza, aby tohoto koně používal na svých vozech, protože mu budou přinášet štěstí při dalších závodech. Původní „vzpínající se hřebec“ na letounu Barackově letounu byl vyveden v rudé barvě na bílém oblakovitém podkladu, ale Ferrari si vybral koně v černé barvě (takový byl namalován jako znamení žalu na letadle Barackovy letky poté, co byl pilot zabit v akci) a přidal kanárkově žluté pozadí, protože je to barva města Modeny, jeho rodiště. Ferrariho hřebec se od samého začátku ve většině detailů od Baraccova koně výrazně lišil, nejpozoruhodnější je ocas, který v původní verzi na letadlech směřoval dolů.

Od roku 1929 Ferrari používal cavallino rampante na hlavičkových papírech. A od závodu 24 hodin ve Spa, který se konal 9. července 1932, se vzpínající se hřebec začal objevovat také na vozech Alfa Romeo Ferrariho závodní stáje.

Motiv koně v této pozici je přitom prastarý, lze ho nalézt například na antických mincích. Podobný černý kůň na žlutém štítu je erbem německého města Stuttgart, domovem Mercedes-Benz a vývojového střediska Porsche, obě tyto značky také byly ve třicátých letech minulého století hlavními konkurenty Alfy a Ferrari. Jméno města pochází ze Stutengarten, staroněmeckého tvaru slova Gest üt, který můžeme přeložit do češtiny jako hřebčín a do italštiny jako scuderia. Dokonce i Porsche má ve svém firemním logu erb města Stuttgart, nachází se ve středu znaku Württemberska. Na rozdíl od Ferrariho hřebce, Stuttgartský Rössle stojí oběma zadníma nohama pevně na zemi, stejně jako je Baraccův kůň.

Fabio Taglioni použil cavallino rampante na svých motocyklech Ducati, protože se narodil v Lugo di Romagna stejně jako Baracca a jeho otec byl také vojenským pilotem (ačkoli nebyl součástí Barracovy eskadry, jak se někdy mylně udává). Jak stoupal věhlas Ferrari, Ducati koně vypustilo – možná jako výsledek gentlemanské dohody mezi oběma společnostmi.

Cavallino rampante je nyní ochrannou známkou Ferrari. Jiné firmy však používají podobná loga: rakouská společnost Avanti, která provozuje více než 100 čerpacích stanic, používá logo, které je téměř totožné s Ferrari, stejně jako výrobce jízdních kol Iron Horse. Logo Ferrari se objevuje často i v jiném kontextu například na přebalu alba skupiny Jamiroquai Traveling Without Moving.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra