Dacia Duster stále více překvapuje. Vysoce oblíbená je nejen v Česku, proto jsme se zaměřili na její fakta

Jedním z nejoblíbenějších vozů na evropském trhu je také rumunská značka Dacia, konkrétněji její vlajková loď model Duster. Největším pozitivem tohoto SUV je jeho cena.

i Zdroj fotografie: Dacia
                   

Prodej nových vozů prakticky všech automobilek v loňském pandemickém roce klesnul. Rumunský výrobce vozů značky Dacia, který spadá do skupiny Renault, spoléhá stejně jako jeho konkurenti v letošní návrat k normálu. Nejúspěšnějším modelem je oblíbený Duster, kterého se nejvíce prodalo ve Francii, a to 454 kusů. Následuje Itálie s 258 tisíci, Německo s 210 tisíci, Turecko s 152 tisíci a Španělsko se 124 tisíci prodanými novými kusy. V Česku to bylo jen 3 439 vozů.

Robusní vůz kupují Britky

Podle statistik prodeje v zemích, kde má Duster nejvyšší prodeje, žije 44 procent zákazníků na venkově, 30 procent v malých městech, 10 procent ve středních a větších městech a 11 procent v příměstských oblastech. Překvapivé je, že například ve Velké Británii si tento vůz častěji kupují ženy, než muži. V Turecku zase je Duster oblíbený u věkové kategorie 42 let, přičemž 63 procent z nich má děti.

iZdroj fotografie: Dacia

Sama Dacia se netají tím, že jednou z věcí, která zákazníky nejvíce oslovuje, je cena. To uvedlo 56 procent zákazníků. Každý pátý, který si koupil Duster, řekl, že pro něj klíčový vzhled. Na rumunském SUV je zajímavou alternativou i možnost pohonu LPG, což je jedna z věcí, která kupce oslovuje. Jde o tovární nastavení, takže se neplatí žádné úpravy navíc. Řada výrobců LPG rovněž nabízí, ale za příplatek a zároveň jsou dražší i samotné vozy.

Levnější verze nemají 4×4

Rumunská automobilka představila model Duster v roce 2010 jako dostupný, robustní a stylový vstup do světa SUV, jehož popularita byla tehdy na vzestupu. Vůz se během let dočkal modernizace, druhé generace a prodalo se ho už celkem přes dva miliony kusů na téměř šedesáti světových trzích. Fanoušky Duster přesvědčuje jednoduchou, ale robustní technikou, pohonem všech kol z Nissanu X-Trail a především již zmíněnou cenovou politikou. Nejlevnější verze mají pohon pouze předních kol, dražší 4×4.

iZdroj fotografie: Dacia

V Evropě je Duster od roku 2018 nejprodávanějím SUV fyzickým osobám. Podle údajů Sdružení dovozců automobilů patří celkově Dacii na českém trhu dvanáctá příčka mezi značkami. Vozy na LPG tvoří v tuzemsku více než 30 procent prodaných kusů. Rumunská značka se pustila i do elektromobilů. Její Spring, vyvinutý s cílem zpřístupnit elektromobilitu pro každodenní použití, si loni pořídilo 47 Čechů. Drtivá většina lidí, kteří si ho celosvětově pořídli, nebyla klienty Dacie.

Které z SUV byste si vybrali?

Zdroj: Svaz dovozců automobilů

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články