Dacia Duster stále více překvapuje. Vysoce oblíbená je nejen v Česku, proto jsme se zaměřili na její fakta

Jedním z nejoblíbenějších vozů na evropském trhu je také rumunská značka Dacia, konkrétněji její vlajková loď model Duster. Největším pozitivem tohoto SUV je jeho cena.

i Zdroj fotografie: Dacia
                   

Prodej nových vozů prakticky všech automobilek v loňském pandemickém roce klesnul. Rumunský výrobce vozů značky Dacia, který spadá do skupiny Renault, spoléhá stejně jako jeho konkurenti v letošní návrat k normálu. Nejúspěšnějším modelem je oblíbený Duster, kterého se nejvíce prodalo ve Francii, a to 454 kusů. Následuje Itálie s 258 tisíci, Německo s 210 tisíci, Turecko s 152 tisíci a Španělsko se 124 tisíci prodanými novými kusy. V Česku to bylo jen 3 439 vozů.

Robusní vůz kupují Britky

Podle statistik prodeje v zemích, kde má Duster nejvyšší prodeje, žije 44 procent zákazníků na venkově, 30 procent v malých městech, 10 procent ve středních a větších městech a 11 procent v příměstských oblastech. Překvapivé je, že například ve Velké Británii si tento vůz častěji kupují ženy, než muži. V Turecku zase je Duster oblíbený u věkové kategorie 42 let, přičemž 63 procent z nich má děti.

iZdroj fotografie: Dacia

Sama Dacia se netají tím, že jednou z věcí, která zákazníky nejvíce oslovuje, je cena. To uvedlo 56 procent zákazníků. Každý pátý, který si koupil Duster, řekl, že pro něj klíčový vzhled. Na rumunském SUV je zajímavou alternativou i možnost pohonu LPG, což je jedna z věcí, která kupce oslovuje. Jde o tovární nastavení, takže se neplatí žádné úpravy navíc. Řada výrobců LPG rovněž nabízí, ale za příplatek a zároveň jsou dražší i samotné vozy.

Levnější verze nemají 4×4

Rumunská automobilka představila model Duster v roce 2010 jako dostupný, robustní a stylový vstup do světa SUV, jehož popularita byla tehdy na vzestupu. Vůz se během let dočkal modernizace, druhé generace a prodalo se ho už celkem přes dva miliony kusů na téměř šedesáti světových trzích. Fanoušky Duster přesvědčuje jednoduchou, ale robustní technikou, pohonem všech kol z Nissanu X-Trail a především již zmíněnou cenovou politikou. Nejlevnější verze mají pohon pouze předních kol, dražší 4×4.

iZdroj fotografie: Dacia

V Evropě je Duster od roku 2018 nejprodávanějím SUV fyzickým osobám. Podle údajů Sdružení dovozců automobilů patří celkově Dacii na českém trhu dvanáctá příčka mezi značkami. Vozy na LPG tvoří v tuzemsku více než 30 procent prodaných kusů. Rumunská značka se pustila i do elektromobilů. Její Spring, vyvinutý s cílem zpřístupnit elektromobilitu pro každodenní použití, si loni pořídilo 47 Čechů. Drtivá většina lidí, kteří si ho celosvětově pořídli, nebyla klienty Dacie.

Které z SUV byste si vybrali?

Zdroj: Svaz dovozců automobilů

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví