Co se stane s autem, které má místo oleje v motoru vodu a jak daleko dojede? Zkusili jsme to a vše natočili

Zajímavé výsledky přinesl experiment, při kterém se místo oleje do motoru nalila obyčejná voda. Motor si s ní poradil až překvapivě dobře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak jistě všichni ví, olej je jednou z nejdůležitějších kapalin pro spolehlivý a dobrý chod motoru, a tím i celého automobilu. Kromě chlazení zajišťuje především dostatečné mazání všech částí, čímž jim prodlužuje životnost. Jeden YouTuber se však rozhodl, že místo oleje nalije do motoru čistou vodu a zkusí, co se bude dít. Pro svůj pokus si vybral starý model Seatu, který měl být následně sešrotován.

K pokusu si zvolili starý model Seatu

S pomocí několika mechaniků se YouTuber dal do práce. Nejprve si starý automobil určený k sešrotování zavezl do dílny a zvedl na zvedák. Poté následovalo vypuštění veškerého oleje, a to jak z motoru, tak i z olejového filtru. Jak už to tak ale bývá, malinké množství maziva v motoru zůstalo. Namísto nového oleje nalili do motoru pouze obyčejnou vodu a zkusili automobil nastartovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bezprostředně po nastartování však nebyl poznat žádný výrazný rozdíl, a tak se tedy vydali vůz otestovat do provozu. Nejprve všechno fungovalo bez rozdílu. Teprve u 5. kilometru se rozsvítila kontrolka, která upozornila řidiče na nedostatečné množství oleje v motoru. I přesto však automobil nerušeně pokračoval dál v testovací jízdě.

Automobil vydržel celou testovací jízdu bez poruchy

Navzdory očekávání, že se motor po malé chvíli přidře, přehřeje, nebo jinak poškodí a zastaví, se nic takového nestalo ani po 15 ujetých kilometrech. Při 17 kilometrech se trochu začaly ozývat písty, ale automobil v klidu a nerušeně pokračoval v testovací jízdě. Po ukončení testu měl automobil s vodou v motoru místo oleje ujetých 30 kilometrů. Dokonce ani takové číslo jej neodepsalo, a tak se mechanici rozhodli podívat, v jakém stavu je nalitá voda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K jejich překvapení vyteklá tekutina vůbec neměla podobu vody. Jednalo se spíše o řídkou kapalinu podobnou oleji, která zde vznikla v důsledku vyplavení všech nečistot a smíchání se zbytkem oleje. Tento pokus však doma nikdy nezkoušejte. Mohl by mít zničující účinky na motor vašeho automobilu.

Zdroj: CarMechanics, Miłośnicy czterech kółek

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články