Volkswagen dostal za Dieselgate v Polsku pokutu 720 milionů

                   

I když aféra Dieselgate vypukla už v roce 2015, stále se řeší a stále padají tresty. Nejčastěji tedy ty peněžní, které musí Volkswagen platit za to, že záměrně manipuloval s daty při měření emisí a vůz tak vykazoval, že je podstatně čistší, než tomu bylo ve skutečnosti. Automobilka za to platila, platí, a ještě dlouho platit bude. Jeden z aktuálních trestů byl nyní odsouhlasen u našich sousedů v Polsku.

Pokuta stovky milionů

Úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele se rozhodl Volkswagenu za jeho aféru Dieselgate, která se samozřejmě dotkla také Polska, uložit pokutu, která není nijak malá. Je to 120 milionů PLN, což je v přepočtu asi 720 milionů českých korun. Důvodem udělení pokuty bylo to, že automobilka svými úpravami vozidel jasně klamala zákazníky a vozy měly podstatně vyšší emise, než kolik bylo oficiálně uváděno. Spotřebitel tak byl záměrně uváděn v omyl.

Nevyhovovala řada modelů

Pokud se podíváme na výčet modelů, se kterými Volkswagen v Polsku podváděl, tak šlo o vozy značek Volkswagen, Audi, Seat a samozřejmě také Škoda. Ve všech případech byly pod jejich kapotou naftové motory s označením EA 189 EU 5. Právě toto jsou motorizace, které dokázaly detekovat chvíli kdy se měří emise a v tu chvíli docházelo tako vypouštění podstatně nižšího množství emisí, čímž se motor jevil čistší, než tomu bylo ve skutečnosti.

Možnost odvolání

Aktuální rozhodnutí a samotná pokuta samozřejmě ještě nemusí být definitivní, jelikož Volkswagen má pochopitelně stále možnost projevit s ní svůj nesouhlas a proti celé věci se odvolat. Následně bude vše projednáváno dále, což se může klidně opět táhnout další roky, jako tomu bylo doposud. A nejenom v sousedním Polsku, jelikož stejné problémy automobilka stále řeší v podstatě po celém světě, ať už jde o žaloby jednotlivců, žaloby společné, nebo řadu dalších pokut.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění