Volkswagen za 13 měsíců ukončí prodej spalovacích motorů. Zákazníci si nekoupí benzín, diesel ani hybrid

Chcete si koupit nový Volkswagen s naftovým či benzínovým motorem? U nás je to zatím v pořádku, jinde už to začíná být problém.

i Zdroj fotografie: Andreas Praefcke / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Je to tak trochu čekání na něco, co nepřijde, evidentně se žádná spása ve změně rozhodnutí nestane. I když naděje umírá poslední a dokud se nezastaví výrobní linky automobilek se spalovacími motory, stále je možnost, že tradiční motor přežije víc než pár let. Nám do redakce dorazil dotaz od čtenáře z Opavy, pan Jaroslav K. se vyděšeně ptá, zda je pravda, že si od roku 2024 nebude moct koupit nový automobil se spalovacím agregátem od značky Volkswagen.

Soumrak benzínových a naftových aut je tady

Dočetl se totiž někde na internetu, že zákazníci od roku 2024 budou moct u VW kupovat pouze elektrická auta. Jemu končí koncem roku 2023 leasing a chtěl by právě v roce 2024 koupit nové auto. Skutečnost není, jak už to bývá, černobílá. Německá značka skutečně oznámila, že od roku 2024 bude prodávat pouze eklektická auta, ovšem nemá se jednat o globální, respektive evropský fenomén.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Má jít, podle dostupných informací, pouze o jednu zemi v Evropě. Ukončení prodeje spalovacích aut se týká Skandinávie. V loňském roce bylo 64,5 % všech vozů prodaných v této oblasti plně elektrických, logika vychází tedy z reálných prodejů. Nicméně je třeba vědět vše. Diesel, plyn, naftu, ale ani hybrid si nekoupí od roku 2024 v Norsku.

Není se čemu divit, vláda upřednostňuje elektormobily

Zájem o elektrická auta vychází z toho, že norská vláda nabízí mnoho pobídek pro elektromobily a záměrně je upřednostňuje před spalovacími auty. Jedná se například o osvobození od DPH nebo možnost jízdy pruzích pro autobusy. Prostě platí, že v Norsku je mnohem výhodnější pořídit si elektrický vůz namísto toho s tradičním pohonem. Přestože je Norsko jedním z velkých producentů ropy, investuje miliardy do udržitelných zdrojů. A toto je výsledek.

iZdroj fotografie: Matěj Grochal / Creative Commons / CC BY-NC-SA

V první a druhém čtvrtletí roku 2022 byl nejprodávanějším elektromobilem v Norsku vůz Tesla Model Y, těsně následovaný Volkswagenem ID.4 a Škodou Enyaq. Mimochodem je zajímavé, že prodeje Tesly v Norsku dost spadly, pravděpodobně kvůli nástupu konkurence v podobě BMW i4. VW je ale také v kurzu, kromě ID.4 nabízí také hatchback ID.3 a ID.5.

I když to není správné, elektrická auta zvítězí

Volkswagen ID.3 byl před několika lety nakrátko nejprodávanějším elektrickým v Norsku a nový ID.Buzz je již vyprodaný. Co víme, tak Volkswagen ukončí veškerý prodej benzinových, naftových a hybridních vozů v severském Norsku. od 1. ledna 2024. Takže odpověď na otázku našeho čtenáře je, že ano, na jednom trh končí v roce 2024 Volkswagen s prodejem spalovacích aut, ale nás se toto netýká. Zatím.

Co si o zákazu prodeje spalovacích aut myslíte vy?

Zdroj: Volkswagen
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články