Volkswagen ukázal nejvýkonnější Golf R všech dob. Přináší zajímavé novinky

                   

Toto je nejvýkonnější VW Golf R, jaký byl kdy vyroben. Nový Golf R s přeplňovaným čtyřválcovým motorem o objemu 2,0 litru a výkonem 315 koňských sil (235 kilowattů) a 310 Nm kroutícího momentu, což mu dává zrychlení z nuly na sto za 4,7 sekundy a maximální rychlost 250 km/h. Golf R modelový rok 2022 dostal o 27 koní více ve srovnání s předchozím modelem a kupující si mohou vybrat mezi šestistupňovou manuální převodovkou nebo volitelnou sedmistupňovou DSG.

Jak byste čekali, 2022 Golf R je standardně dodáván s pohonem všech kol 4Motion – ale nastavení je trochu jiné než v předchozích generacích. Společnost VW propaguje nový zadní diferenciál, který distribuuje výkon variabilně mezi nápravy, se schopností poslat až 100 procent točivého momentu na vnější kolo pomocí speciální funkce „Drift Mode“. Nový Drift Mode je jedním ze dvou speciálních jízdních režimů konfigurovatelných v režimu Race a spojuje standardní možnosti řízení jako Sport, Comfort a Individual.

iZdroj obrázku: tiskové materiály VW

VW také zcela přeladil přední nápravu a víceprvkové zavěšení vzadu Golfu R tak má o 20 milimetrů nižší světlou výšku než předchozí verze. Díky tužším pružinám a nové geometrii je podvozek Golfu o 10 procent tužší než jeho předchůdce vpředu i vzadu, s jednoprocentním poklesem negativního odklonu a úbytkem hmotnosti o 6,6 liber díky lehkému hliníkovému pomocnému rámu.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály VW

Vizuálně vypadá nejnovější Golf R určitě tak dobře, jak naznačuje jeho výkon. Hot hatch získává nový přední nárazníks mřížkami sání vzduchu specifickými pro R a lesklými černými prvky. Sada 19palcových kol z lehké slitiny je dodávána standardně a je zabalená v letních pneumatikách.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály VW

Kabina má technicky vyspělý design – podobný tomu, který jsme již viděli na GTI – zvýrazněný 10palcovou dotykovou obrazovkou, digitálním kokpitem VW a dokonce i ovladači touchpadu na volantu, které nahrazují tradiční analogová tlačítka.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály VW

Na volantu je také k dispozici speciální tlačítko „R“ pro snadný přístup do režimu jízdy Race. Modré ozdobné prvky a loga „R“ zdobí sedadla, palubní desku a volant, Golf R k tomu poprvé dostává volitelnou sedací plochu z kůže Nappa.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály VW

O cenách se zatím neví nic není ani slovo, ale vzhledem k tomu, že model 2019 začínal na zhruba 900 000 Kč a očekávejte, že nová verze bude stát stejně, ne-li o něco více.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články