Volkswagen XL1 je nejzajímavější moderní stroj automobilky

                   

Hybridní model VW vyrobený v limitovaném počtu kusů byl navržen a vyráběn se stejnou vášní a vynikající technickou dokonalostí jako hypersporty, ovšem místo výkonu a jízdních vlastností v extrémních situacích se vývojový tým soustředil na něco jiného. S omezeným počtem pouze 200 silničních vozidel je XL1 jedním z nejvzácnějších VW, jaké kdy byly vyrobeny a určitě nejzajímavějším moderním vozem z produkce německého výrobce.

VW XL1 nemusí na první pohled vypadat jako něco úžasného, ale jakmile se dozvíte více o konstrukci pod karoserií, určitě vás hodně zaujme. VW XL1 je nejaerodynamičtějším automobilem, jaký byl kdy vyroben, a jedním z nejlehčích, především díky skoro až obsedantní pozornosti ohledně snižování hmotnosti. Model XL1 je vyroben s rozsáhlým využitím uhlíkových vláken použitých k výrobě karbonového tubusu, panelů karoserie a prvků interiéru.

iZdroj fotografie: Volkswagen Press Kit

Výkon zajišťuje z plug-in hybridní hnací ústrojí, které je vybaveno dvouválcovým přeplňovaným vznětovým motorem, který funguje jak jako generátor, tak jako součást pohonu. Celkový výkon je pouze 68 koňských sil (51 kW) a točivý moment 140 Nm z kombinace vznětového motoru o objemu 0,8 litru a elektromotoru.

iZdroj fotografie: Volkswagen Press Kit

Toto jedinečné hnací ústrojí je spojeno se 7stupňovou dvouspojkovou převodovkou, díky které je řazení skutečně bleskové a je možné udržet motor (nebo spíše motorek) v nejefektivnějším rozsahu otáček.

iZdroj fotografie: Volkswagen Press Kit

VW XL1 nemusí být nejzajímavějším supersportem, jaký kdy byl vyroben, ale obroivská dávka technického úsilí vynaloženého na to, aby byl tento vůz co nejúspornější, z něj dělá neuvěřitelně zajímavý stroj.

iZdroj fotografie: Volkswagen Press Kit

Mnoho poznatků z modelu VW XL1 lze vidět v řadě stále úspornějších  vozidel VW, což z něj dělá i přes omezenou výrobu a prodej hodnotnou investici s velkou návratností. Ekonomika provozu nemusí být vzrušující, ale tato úroveň technického úsilí si určitě zaslouží pozornost a uznání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články