Volkswagen začíná couvat. Továrna v Turecku možná nebude

                   

Když Volkswagen ohlásil že v Turecku postaví novou továrnu, ve které se bude montovat Volkswagen Passat a Škoda Superb, bylo to bráno jako jasná věc. Nyní to však vypadá, že se nic takového uskutečnit nemusí. Poslední zprávy z automobilky naznačují, že začíná z celého plánu postupně vycouvávat a vše může dojít až tak daleko, že bude hledat lokaci zcela novou. A to právě mimo území Turecka.

Důvod je jasný. Útok na Sýrii

Důvod toho, proč Volkswagen své plány dost možná pozastaví je jeden jediný. Jsou to události nedávných dnů, kterými je útok turecké armády na Sýrii. Ačkoliv turecká armáda hlásí každým dnem úspěchy, zbytek světa toto tažení spíše kritizuje. Proti se postavila celá řada samostatných politiků, stejně jako se proti tomuto tažení postavila i EU, stejně jako značná část veřejnosti.

Volkswagen nechce riskovat

Právě postoj EU a veřejnosti může být v budoucnu pro Volkswagen velký problém. Pokud by továrnu i přes to v Turecku postavil, může to být bráno jako vyjádření určitého souhlasu s jednáním Turků. Nebo minimálně jako určitý neutrální pohled. Zároveň je třeba říci, že pokud by byla automobilka přímo proti a stejně by továrnu postavila, je její jednání velmi pokrytecké. Obojí by mohlo znamenat pošramocení pověsti.

Nikdo se zatím oficiálně nevyjádřil

Je pravdou, že postavení továrny v Turecku nebylo ze strany Volkswagenu oficiálně potvrzeno, ale mnoho zdrojů uvádělo, že jde o téměř jasnou věc. Nyní se podle stejných zdrojů vše otáčí a koncern zvažuje, zda je to dobrý nápad. V řeči čísel se mělo jednat o investici přesahující částku 1,5 miliardy EUR. Postavení továrny mělo přinést do Turecka nových 4 000 pracovních míst. Zaměstnanci by se přímo podíleli na výrobě modelů, kterými by byl primárně Volkswagen Passat a také Škoda Superb. Jak vše nakonec dopadne nevíme. Vše je nyní v rukou německého koncernu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články