Video: Po 30 letech našli v lese opuštěné Volvo. Bez problémů ukázalo, jak vypadá švédská kvalita

Nález vraku automobilu při procházce v lese vede k zamyšlení, proč si tak ničíme naše lesy. Pokud ale vrak není poškozený, a dokonce jde nastartovat, situace se rázem mění.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Hampus Granström
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Hampus Granström
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Hampus Granström
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Hampus Granström
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Hampus Granström
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Hampus Granström
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Jedna kontrolní otázka hned úvodem: Co byste udělali, kdybyste šli takto srpnovým lesem na houby, nádherný vzduch, vedle sebe člověka, se kterým vám je dobře, zkrátka kdybyste v takovéto idylce našli v lese opuštěný vrak? Evidentně už nějaký pátek tam „bydlící“, nicméně nijak nerozpadlý, jen místo jeho posledního parkování je les. Vrak zřejmě dokonale označkovaný a „napachovaný“ od vše jezevců, kun, lišek a zajíců, co jich jen v onom lese je, ale jinak nic zásadně špatně. A klíčky v zapalování. Nezkusili byste, jestli „chytne“?

Jak se dá „zapomenout“ auto v lese?

Popravdě by mě ale zajímala ještě jedna věc: Jak se tam to auto vůbec dostalo? To si někdo před 10 (20, 30, 40) lety udělal výlet, aby se pak rozhodl, že z lesa „už to nějak dojde“? Nebo pro něj někdo přijel s tím, že se pro auto vrátí, ale už se to nikdy nepovedlo? Nebo se v tom tajemném lese ztratil a bloudí tam dodnes? Teorií o tom, jak se nějaké auto dostane do lesa a už tam zůstane napořád, je samozřejmě mnoho. Včetně té, že se dotyčného vozu zkrátka někdo potřeboval zbavit a nenapadlo ho nic lepšího než ho odvézt do lesa a nechat ho tam svému osudu.

Kdysi v tom autě měli první rande, po letech ho našel opuštěné v lese. Dal ho do kupy a dohnal manželku k slzám

Ostatně, „něco odnést“ do lesa máme asi v národní povaze, což vám zřejmě potvrdí nejeden houbař. Lednička je tu celkem běžnou věcí, najde se zde i sporák, o ojetých pneumatikách nemluvě. Tato země má přitom v lesích netušené bohatství, tím spíš je s podivem, že si je dokážeme takto ničit. Ale to je téma pro ekology. Nás bude zajímat situace, kdy na to auto, ať už z jakýchkoli příčin, narazíte. V českých lesích by to, pravda, byla spíše stará Felicia než cokoli jiného.

Češi najdou Škodu, Švéd najde Volvo

Ale co třeba ve Švédsku? Tam s největší pravděpodobností narazíte na staré Volvo nebo starý Saab, pochopitelně. A to přesně se povedlo švédskému nadšenci jménem Hampus Granström ze stejnojmenného kanálu na YouTube. Konkrétně Volvo Amazon P120, což je model vyráběný mezi lety 1959 a 1967. Přesnou lokaci nálezu z pochopitelných důvodů kanál nezmiňuje, jen že to bylo „na okraji lesa v severním Švédsku“. Podle RZ nálezci dále zjistili, že vůz nebyl používán nejméně tři desetiletí.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Hampus Granström

Popravdě, je to na něm celkem vidět. Ještě aby ne. Roky pobytu venku si pochopitelně vybraly svou daň. Auto je pokryto vrstvou špíny a je místy prorezlé, lak na karoserii je popraskaný. Interiér Volva je však v relativně dobrém stavu, i když potřebuje od základů vyčistit. Je také plný harampádí. Co však ohromilo nejvíce, byl motor. Jeho 1,8litrová benzínová „čtyřka“ o výkonu 75 koní je opravdu výjimečně zachovalá. Motor byl vyčištěn, naplněn olejem, připojen na baterii, bylo natankováno a k údivu všech auto nastartovalo.

Navíc se ho povedlo rozhýbat a do dílny nakonec dojelo po vlastní ose. Klobouk dolů. Možná na těch legendách o švédské oceli nakonec něco bude. Každopádně je před restaurátory kus práce, na jejímž konci ale může být nádherný veterán, navíc plně schopný provozu. Rádi si počkáme na výsledek a fotky a videa Volva Amazon „jako nového“.

Máte nějaký podobný zážitek z nálezu? A jak tipujete, že by za tak dlouhou dobu dopadl český vůz ze stejné doby, tedy naše Octavia ze šedesátých let? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Vydržela by v takovém stavu i naše první Octavia, co myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články