Volvo s motorem o objemu 38,8 litru? Žádný problém, říká Švédský mechanik

                   

Víte v čem jsou Švédové dobří? No přece ve výrobě spolehlivých, ale především bytelných a bezpečných aut, která pravidelně získávají v crash testech velice obstojné bodové ohodnocení. A takové opravdu „bytelné“ vozidlo se rozhodl přebudovat ze starého Volva jeden Švéd.

Víte, která část vozu vás při nárazu zepředu nejvíce ochrání? Je to samozřejmě motor, který je nejpevnější součástí, při nárazu zepředu a chrání posádku vozu nejvíce. A s motorem, kterým bláznivý Švéd osedlal Volvo PV544 z roku 1960, se mu nejspíše žádný jiný vůz při crash testu nevyrovná.

Motor s objemem 38,8 litru je původně z pásového mostního vozidla Brobandvagn 971. Tento motor byl například používán pro známý tank T-55. Dvanáctiválcový dieselový motor osazený ve stařičkém Volvu s výkonem 374 kW (500 koní) a kroutícím momentem 2 300 N.m, dokázal bez problémů rozpohybovat 36,6 tuny těžký tank. Samotný motor váží více než tunu, proto přestavované Volvo obdrželo nový rám. Původní by pochopitelně takovou tíhu nevydržel.

Zatím rozpracovaný projekt nevypadá příliš profesionálně a nikdo nedokáže říci, zda takováto kombinace bude fungovat či ne. Švéd je o budoucí funkčnosti pevně přesvědčen a proto nejen motor a rám je obměněný. Převodovka a zadní nápravy jsou heavy duty komponenty od General Motors používané především v náklaďácích a velkých pick-upech.

Uvidíme jak bude finální dílo vyšperkováno k dokonalosti a zda toto monstrum kdy uvidíme jezdit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články