Volvo splnilo svůj slib. Vozy nepojedou rychleji než 180 kilometrů v hodině

                   

Když Volvo zhruba před rokem oznámilo, že začne vyrábět jenom vozy, které budou mít omezenou rychlost, vyvolalo to mnoho různých reakcí. Někteří stále věřili, že k tomu nedojde a že švédská značka podlehne tlaku a nebude rychlost svých aut omezovat. Omyl! Nyní došlo k potvrzení toho, co Volvo v minulosti prohlásilo. Nově vyrobené vozy nepojedou rychleji, než 180 kilometrů v hodině.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Projekt s názvem Vision 2020

Volvo si v souvislosti s tím vymyslelo a také pojmenovalo zcela novou strategii. Ta nese označení Vision 2020, jak tedy můžeme z názvu vyčíst, jedná se o jakousi vizi, která má odstartovat v roce 2020. Cílem tohoto kroku je především minimalizovat vážné nehody. Je totiž pravdou, že čím větší rychlost v době nehody je, tím mohou být následky fatálnější. A jelikož je tato švédská automobilka určitým symbolem bezpečnosti, chce být také průkopníkem v této oblasti.

Maximálně 180 kilometrů v hodině

Jak bude vše probíhat v praxi? Je to celkem jednoduché. Program Vision 2020 je postavený na tom, že nové vozy vyrobené už v letošním roce nepojedou rychleji, než 180 kilometrů v hodině. Tato rychlost bude pro vozy Volvo hraniční, omezená, i když by auto v závislosti na motorizaci bylo schopno přece jenom zvládnout více. Podle všeho by se tyto vozy měly dostat ke svým zákazníkům už během letošních prázdnin.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nic tak hrozného…

I když se ozývají hlasy, že jde o velké omezení, že jde o špatný krok a že na to automobilka doplatí, je na místě podívat se na cestu Volva objektivně. Maximální rychlost vozidel značky bude omezena na 180 kilometrech v hodině. Zdá se to jako málo? Nám rozhodně ne. Jde o rychlost, které reálně za svůj život mnoho řidičů ani nedosáhlo. Jak proto, že mohli mít obavy, tak proto, že prostě jenom nechtěli porušovat dopravní předpisy.

Co se na první pohled může dokonce jevit jako omezení, lze stále posoudit i jako určitý nadstandard. Podívejme se třeba na segment městských a malých aut, kde je často dosažení rychlosti 180 kilometrů v hodině, vzhledem k motorizaci, jenom zbožné přání. A co takové elektromobily? I tady není nic výjimečného, že auto tolik prostě nezvládne – pokud nemáme na mysli prémiové modely. Je mnoho aut, které této rychlosti ani nedosáhnou, a to nejsou ze strany automobilky nijak omezovány. Nad tímto se nikdo nijak nepozastavuje a bereme to jako běžný standard, daný hlavně použitou motorizací. A ruku na srdce – kolikrát jste si vybírali auto podle toho, jakou má maximálku? A víte, jaká je právě u vašeho současného vozu?

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Omezení? Možná jenom v Německu

A ruku na srdce. Kde konkrétně se jako běžný řidič můžeme setkat s tím, že nás rychlost 180 kilometrů v hodině může reálně omezit? Pokud pomineme německé dálnice, kde nás může zároveň brzdit i provoz, tak v podstatě nikde. V obcích je povolena padesátka, mimo ně devadesátka. A na dálnici je limit 130 kilometrů v hodině. Pokud budeme chtít z vozu stále vymáčknout maximum, už je to 50 km/h přes povolený limit. A to je celkem dost.

Překvapivá výhoda pro řidiče

Na závěr dodejme, že omezením rychlostní vozů Volvo může dojít i k překvapivé výhodě pro řidiče. Zde pomineme onen vliv na bezpečnost, kterým argumentuje samotná automobilka, ale podíváme se na současné předpisy. Ty říkají, že pokud mimo obec překročíme rychlost o 50 kilometrů v hodině, tak nám hrozí pět bodů, pokuta až 10 tisíc a zákaz řízení na jeden rok. Už víte, kam míříme?

Pokud pojedeme na dálnici naplno, s vozem Volvo s omezenou rychlostí na 180 kilometrů v hodině nemáme možnost povolenou sto třicítku překonat o více než 50 km/h. Tím nás vůz v podstatě ochrání od této vysoké sankce a v případě změření hlídkou spadáme do kategorie, kde získáváme jenom tři body, na místě lze zaplatit maximálně 2 500 Kč a zákaz řízení nám může hrozit až ve chvíli, kdy tento stejný přestupek spácháme dvakrát během roku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články