Voskování auta prodlouží jeho životnost. Ne každý to dělá správně

                   

Mnoho lidí o své auto nijak nepečuje a potom se diví, že jim až tak moc nevydrží. A potom tu jsou ti, kteří o něho dbají a na vzhledu a stavu jejich vozu je to jasně znát. Mezi jeden ze známých populárních postupů patří i voskování. Proč na auto nanášet vrstvu vosku, co to přinese a jaký je správný postup?

Vosk jako ochranná vrstva

Vosk je jakousi ochrannou vrstvou karoserie. Jde o vrstvu neviditelnou, která však na laku našeho vozu je a tím ho chrání. V první řadě může nabídnout určitou konzervaci, což výrazně oddálí vznik možné koroze a také se to pozitivně podepíše na stále dokonalém vzhledu vozu, který se správným leskem vypadá doslova jako nové.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Daná ochranná vrstva však dokáže efektivně chránit i proti nečistotám. Opět se tím dostáváme k tomu, že voskem ošetřené auto nejenom lépe vypadá, jelikož se snáze udržuje, ale také bude v lepším technickém stavu, protože i nečistoty mají často vliv na poškození i korozi.

V myčkách, nebo svépomocí

Voskování auta je celkem běžnou procedurou, kterou lze využít také v rámci myček. Rozdíly zde mohou být značné. Zatímco u automatických nebo bezkontaktních myček je vosk nanášen nástřikem na auto, v případě ručního mytí je postup o poznání důkladnější. Stejně tak lze auto pochopitelně navoskovat i doma. Je třeba pouze kvalitní vosk, správná technika a dostatek času k provedení.

Jak na voskování auta?

Základem je, aby auto bylo dokonale umyté a také dokonale suché. Také je třeba zajistit, aby karoserie vozu nebyla výrazně horká. Pokud je toto všechno splněno, už stačí jenom kvalitní vosk.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Postup nanášení by měl být postupný. Je chybou začít s aplikací vosku na celé auto najednou a potom se snažit o jeho rozetření. To trvá nějaký čas a na místech kam se dostaneme, jako poslední, už vosk nebude mít potřebnou strukturu. Proto je třeba postupovat po částech, vosk nanést a potom rozetřít ideálně krouživými pohyby po celé dané ploše karoserie.

Po aplikaci vosku je na místě aplikovat ještě jednu vrstvu, a to leštěnku. Ta celkově podpoří dokonalý vzhled vozu, ale zároveň nijak nenaruší onu vrstvu vosku, která má primárně ochrannou a konzervační funkci, zatímco funkce samotné leštěnky je podpořit lesk laku karoserie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články