Vozy SUV jsou velmi populární. Mají ale jednu nevýhodu

                   

Pokud se podíváme na statistiky prodejnosti, jasně jim vévodí vozy SUV. Ty jsou několik posledních let velkým hitem jak v segmentu nových automobilů, tak v segmentu těch ojetých. A jelikož je kupující chtějí, automobilky je vyrábějí. Důvody, proč jsou tyto vozy tak poptávané, jsou různé.

Řada lidí si myslí, že vozy SUV se více hodí i do terénu, jiní si zase myslí, že jim velké auto poskytne na silnicích větší ochranu a tak je tento typ vozu bezpečnější. Jiní kupují auto, aby udělali dojem a tak je jasné, že chtějí být na silnicích nepřehlédnutelní. A další jsou touto cestou hlavně proto, že se jim tyto vozy líbí, nebo že na nich oceňují celkovou praktičnost. A to ať už jde o velikost zavazadlového prostoru, nebo místo v kabině.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vozy SUV mohou mít jeden problém

Málokdo si však uvědomuje, že moderní vozy SUV mohou mít jeden poměrně výrazný problém. O něm řada lidí ani netuší. Na první pohled tato velká auta budí dojem, že se jedná o vozy vycházející spíše z těch terénních, tedy z klasických off-roadů. Na první pohled tak působit mohou, ale realita je taková, že je připomínají spíše vzhledem.

Když se totiž s takovým vozem projedeme, tak zjistíme, že do terénu skutečně moc není. Že jde spíše auto určené na silnici, popřípadě na nějakou prašnou poškozenou cestu. Představa o tom, že bychom s moderním SUV zajeli třeba do lesa, je mylná. Tím nechceme říci, že by to s některými s pohonem 4×4 nešlo, ale rozdíl mezi skutečnými vozy do terénu je markantní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Problém je v podvozku

Výše uvedeným srovnáním jsme problém už lehce naznačili. Je třeba říci, že zatímco offroady mají kvalitní tuhý rámový podvozek, tak u moderních SUV něco podobného rozhodně čekat nemůžeme. Najde se sice několik výjimek, ale těch není moc. Vozy SUV tak mají svou konstrukcí blíže ke klasickým vozům, což se následně může projevit i v otázkách bezpečnosti. Samozřejmě vzhledem k prvkům bezpečnostní výbavy a vzhledem ke zpracování nejsou přímo nebezpečná – což ukazují i testy Euro NCAP. Ale v porovnání s off roadem, který má kvalitní tuhý rámový podvozek výrazně ztrácejí a v případě nehody se skutečně spíše blíží faktu, že jedeme ve standardním hatchbacku, nebo sedanu. Tuto věc je dobré si uvědomit, pokud SUV kupujete právě pro pocit bezpečí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články