Bodový systém 2023: Všichni řidiči si musí připravit 6 000 Kč. Bez této částky může být řízení auta nemožné

Platit se bude čtyřikrát víc než dosud, ale silniční piráti se budou vesele smát. Vybodovat se je nyní téměř nemožné.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiči nemají důvod k nadšení, protože se opět stali cílem státu, který na nich vydělá. Další zdražení je na obzoru, lidé budou muset znovu sáhnout do peněženky, a to o dvojnásobně až čtyřnásobně vyšší částku než dřív. Paradoxně to ale může někomu vyhovovat. Tato změna bude oceňována zejména silničními piráty. Naštěstí se netýká přímo nás, ale polských motoristů.

Platit, platit a platit. Stát se opět ukázal jako vydřiduch

V Polsku jsou od září letošního roku obnoveny kurzy umožňující snižování počtu trestných bodů v provinčních centrech silničního provozu. To je pro polské řidiče jistě dobrá zpráva. Mohou si začít čistit svá bodová konta. Bude to sice dražší, ale zase rychlejší než dřív. A než u nás, jak si uvedeme později v článku. Dříve stály kurzy v přepočtu 1 500 Kč. Umožňovaly snížit stav bodového konta o 6 bodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní mohou tamní motoristé snižovat tento počet bodů každých šest měsíců. To znamená, že za rok mohu odečíst až 12 bodů. To je polovina trestných bodů, které by je mohly připravit o řidičský průkaz. To znamená, že člověk musí být opravdu výkonný silniční pirát nebo mít „štěstí“, aby přišel o řidičský průkaz. Tuto změnu lze brát s jistou ironií, sarkasmem a smutkem, protože je příliš mírná pro ty, kteří každý den jezdí nebezpečně. A za peníze si „pirát“ snadno pomůže od postihu, který by ho jinak dostal ze silnic.

Chtěl se vyhnout projíždějící sanitce. Udělal však to nejhorší, co mohl. Teď mu hrozí odnětí svobody

Centra silničního provozu stanovují poplatek za odpočet a ten se pohybuje v přepočtu od 3 000 až do 6 000 Kč. To znamená, že odečtení 12 bodů za rok může stát až 12 000 Kč. Pro někoho to může být hodně, pro jiného málo. Zajímavé je, že jediná pokuta udělená policií může být dražší. U nás systém bodového hodnocení funguje také na principu získávání trestných bodů. Za spáchané přestupky a trestné činy jsou přičítány body, ne že by se odečítaly. Po dosažení maximálního počtu 12 bodů řidič přijde o řidičské oprávnění.

Trestné body eviduje registr řidičů. Jak to je při spáchání více přestupků najednou? Při porušení více pravidel najednou je pokutováno, respektive bodově hodnoceno jedno, to nejzávažnější. Existuje i odpočet bodů, a to ve dvou rovinách. Jedna možnost je automatická, druhá placená. Pokud řidič neporuší pravidla provozu po dobu 12 měsíců od posledního porušení, jsou mu čtyři body z jeho bodového konta odečteny.

Tři body za šest tisíc. Je to moc, nebo málo, co myslíte?

Placená možnost zahrnuje účast v centru na odpočet bodů. Motoristé s méně než deseti body a postihy za méně než 5 bodů si mohou jednou za rok zaplatit účast na školení. Po jeho absolvování jim jsou odečteny 3 body. Od začátku příštího roku dojde ke změně v hodnocení jednotlivých přestupků, nejhorší skutky proti pravidlům budou za 6 bodů.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Patří mezi ně například dopravní nehoda s ublížením na zdraví, jízda pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz nebo jízda na červenou či nezastavení na signál, pokyn „Stůj!“. V ČR existuje několik center na odpočet trestných bodů, v Mostě, Sosnové, Příbrami či Hradci Králové. Cena jednoho kurzu s odpočtem 3 bodů za rok pak vyjde průměrně na šest tisíc korun.

Kolik máte trestných bodů?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články