Výběr ojetého auta je komplikovanější, než se zdá. Toto všechno vás čeká

                   

Auto dnes potřebuje téměř každý. Pokud jste v situaci, kdy plánujete jeho koupi, tak vás čeká mnoho rozhodování, a stejně si nemůžete být jisti, že kupujete správně. První otázka, kterou byste si měli položit je jasná. Má se jednat o auto nové, nebo ojeté? U prvního máte plnou záruku a určitou jistotu prvotřídního technického stavu. U druhého zase jistotu nižší ceny a toho, že auto nebude klesat na hodnotě. A právě finanční stránka je důvodem, proč řada lidí volí druhé řešení.

Mějte představu, co koupíte

Když se rozhodnete pro ojetinu, je dobré mít představu, co koupíte. Položte si otázku, proč vlastně potřebujete auto? Jak daleko a kam v něm budete jezdit? Kolik toho v něm budete vozit, kolik pasažérů v něm bude? Jak často bude na cestách? Co se do něj musí vejít? Podle těchto otázek byste si měli ujasnit, zda vaše auto bude sporťákem pro muže středního věku, velké rodinné auto, manažerský vůz do práce, nebo třeba městský automobil pro manželku.

Ujasněte si, kolik na něj máte

Je také dobré ujasnit si, kolik chcete do své ojetiny investovat peněz. Když máte představu o autě, projděte si inzeráty a podívejte se, jak se liší z pohledu značky a typu, roku výroby, ale i nájezdu. Podle toho si ujasníte, jaké jsou přibližné ceny, a to porovnáte s vašimi možnostmi. Rozhodně se nenechte zlákat těmi vozy, které jsou nabízeny výrazně pod cenou. Obvykle u nich bude určitý problém.

Nechte si poradit

Pokud samo moc dobře nevíte, jaká auta mohou být dobrá a jaká ne, nechte si poradit. Ne od samozvaných expertů na internetu, ale třeba od známých mechaniků, nebo můžete dát na různé žebříčky a také testy. Ty vám pomohou zorientovat se jak v tom, jaký model je dobrý a jaký ne, tak v tom, co může dělat problémy a jaké motorizace jsou optimální volbou.

Auto je třeba zkontrolovat

Jste ve fázi, že už si auto prohlížíte a chcete ho koupit? Nezapomeňte na jeho opravdu velmi důkladnou kontrolu. Projděte vše, kde by mohl být problém. Zkontrolujte lak, podvozek, stav interiéru, zda nebylo auto bourané, ale i stav tachometru. Zkontrolujte motor, stejně jako nezapomeňte na zkušební jízdu. Pokud budete mít k ruce mechanika, je to jenom dobře. Pomůže odhalit věci, kterých si jako laik nemusíte všimnout.

Nenechte se napálit

Jako laik se můžete stát často obětí různých fint, které mnohdy zkouší zkušení prodejci v bazarech. Nesmiřte se s obecnými řečmi, že „toto tento typ auta dělá“, stejně jako nenaleťte na to, že „teď mi volal vážný zákazník, který si pro auto jede“. Dále se nechte do ničeho tlačit a vždy chtějte čas na rozmyšlenou. Pokud vám ho někdo nechce dát, považujte to za podezřelé a vycouvejte.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články