Výčet věcí, které je třeba udělat po koupi jakékoliv ojetiny

                   

Ojeté vozy jsou stále velmi populární. Kupujeme je jak z důvodu, že nemáme na nové auto, tak z důvodu, že se nám nový vůz nevyplatí, tak i z důvodů, že v segmentu nových vozidel zkrátka už nenajdeme to, co hledáme. Tolik k hlavním věcem, proč řada z nás míří do bazaru, nebo na inzertní servery.

Pokud jste na tom stejně, jistě víte, že ojeté auto je třeba vybírat opravdu obezřetně a důkladně. Pokud ho koupíte, rozhodně starosti nekončí. Je několik nezbytných věcí, které je na místě udělat. O jaké se jedná a co nepodceňovat?

Pojištění vozu

Vyrazit na silnice bez povinného ručení, to je velký risk. Tuto pojistku je třeba sjednat co nejdříve po koupi vozu. Dnes už to lze i online, díky čemuž sjednání není pro většinu lidí nijak velký problém. Kdo pojistku nesjedná, ten riskuje jak možné sankce, tak samozřejmě i to, že mu automobil nebude na úřadě přihlášen. A z toho pochopitelně plynou i další rizika a problémy.

i

Přihlášení vozu

Jakmile je vaše koupené ojeté auto pojištěné, můžete s ním bez obav jezdit po tuzemských silnicích. Ale ne stále. Aby bylo vše v pořádku i legislativně, je nutné vyřešit i přihlášení vozu. Dojít musí k odhlášení původního majitele a přihlášení nového. Už dáno u nás neexistuje možnost takzvaného polo-přepisu, a tak je třeba dostavit se na úřad buď dohromady, nebo danou věc využít s plnou mocí.

Prohlídka vozu

K první mělo dojít už v době, kdy jste vůz kupovali. Zevrubná prohlídka zkušeným mechanikem pomůže posoudit, zda je kupované auto v pořádku. Pokud ano, a vy jste sepsali smlouvu, je třeba, aby se na něj podíval mechanik znovu. A udělal jeho důkladnou prohlídku. Jedině tak zjistíte, zda nemá nějaké skryté vady a zda s ním není něco v nepořádku. Tato kontrola většinou odhalí různé drobné prohřešky, jako jsou sjeté destičky či kotouče, nutnost doplnění provozních kapalin a podobně.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Výměna oleje

Pokud není k vozu poctivě vedené servisní knížka, nebo máte o její pravdivosti jakékoliv pochyby, je na místě realizovat výměnu oleje. I když se vám to může jevit zbytečné, pamatujte na to, že případní tyto náklady jsou minimální proti těm, které může způsobit budoucí problém související s tím, že byla výměna dlouhodobě zanedbána a vaše auto jezdilo desítky tisíc kilometrů se starým olejem, který už měl být dávno vyměněn. K výměně by mělo dojít i když vám kupující tvrdí, že ho měnil teprve nedávno. Nikdy totiž nevíte, zda je to pravda.

Výměna rozvodů

I to je věc, která se doporučuje udělat hned po koupi auta. Tedy až na dvě výjimky. Tou první je situaci, kdy má auto pouze minimální nájezd a je jasné, že k tomu ještě nenastal ten pravý čas. Druhou výjimkou je situace, kdy má v pořádku servisní knížku, ze které je jasně patrné, že byly rozvody měněny. Pokud ani jednu není vaše situace, raději je vyměňte, bez ohledu na současný nájezd. Nikdy nevíte, zda je původní majitel skutečně měnil, stejně jako nevíte, zda nedošlo k určitému stočení tachometru a realita najetých kilometrů, a tedy stav rozvodů, je zcela jiný.

i

Výměny spotřebního materiálu

Další věcí, která vás čeká, je určitě výměna takzvaného spotřebního materiálu. Co si pod tímto představit? Jedná se třeba o výměnu brzdových destiček, nebo brzdových kotoučů. Také může jít o výměnu svíček. Zvážit lze také výměnu akumulátoru, nebo alespoň jeho kontrolu, či následné dobití. Zkontrolovat je na místě i pneumatiky, které je vhodné taktéž nechat v případě potřeby vyměnit, za kvalitnější sadu s dostatečnou hloubkou dezénu.

Ochrana vozu

Když je toto všechno za vámi, je třeba udělat první krok k ochraně vašeho vozu. Nechte ho důkladně omýt a dále ho nechte důkladně ošetřit kvalitním voskem, stejně jako zvažte i ochranný nástřik podvozku. Toto jsou věci, které se mohou výrazně pozitivně podepsat na jeho budoucí životnosti. A tak je na místě je nepodceňovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články