Konec zapadlých věcí mezi středovou konzolí a sedačkou. Patent Toyoty automaticky vyndá věc ven

Některé řidiče velmi vytáčí, když jim ke středovému tunelu spadne něco, co se pak těžko dostává ven. Japonská automobilka si patentovala řešení, které dokáže pomoci.

i Zdroj fotografie: Toyota
                   

Zná to snad každý řidič či spolujezdec. Stačí málo a mezi sedadlo a středový tunel zapadne mince, platební karta i klíče. Někomu záležitost tak vadí, že japonská automobilka se rozhodla problém vyřešit. Své řešení si dokonce patentovala v USA pod názvem „under-seat capture device“. Zatím jsme se však po mnoha letech sériového nasazení nedočkali.

Popis funkce

Japonská automobilka Toyota si nápad patentovala již v roce 2018. Testovala ho na několika modelech v USA, avšak sériově se zatím nevyrábí. Pokud vám něco zapadne vedle středového tunelu, nebylo by již nutné věc složitě lovit, nebo zastavit, vystoupit a posunout sedadlo. Řešení Toyoty je jednoduché.

V prostoru mezi sedadlem a tunelem má být umístěno „koryto“, které věci posune před nebo za sedadlo. V plánu byl vyrábět jak manuální, tak i automatický záchytný systém. Ten by detekoval spadlý předmět a posunul ho do snadno dostupného místa. Druhá možnost řešení spočívá v umístění „trychtýřů“, které předměty pošlou do sběrné nádoby, kterou si můžete posunout před (nebo za) sedačku a věci si vzít.

Další zajímavé vychytávky

Není úplně jasné, jak by se celý systém vešel do tak malého prostoru, kde jsou kabely jdoucí do sedadla a kolejnice. Toyota však má pravděpodobně toto vyřešené, otázkou zůstává, proč se řešení nezačalo ještě implementovat alespoň jako prémiová výbava. Zde je však riziko, že cena bude natolik velká, že nebude výhodné si řešení do vozidla dávat.

iZdroj fotografie: Toyota

Existují i další zajímavé vychytávky, které si dokonce můžete pořídit. Například u vozu Ford Focus lze najít na dveřích gumovou lištu, která chrání hranu dveří před kontaktem s jiným autem či předmětem. Zajímavou vychytávkou je automatické přiklopení zpětného zrcátka při zařazení zpátečky či možnost bezdrátového nabíjení mobilního telefonu ve speciálních docích.

Jakou užitečnou vychytávku znáte vy?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články