Výměna kola bez heveru: Postačí něco na podložení a pumpička

                   

Když píchneme, není to rozhodně nic příjemného. Kdo nemá sadu na opravu kol, ani předplacené asistenční služby, musí kolo na místě vyměnit. Co ale v případě, kdy marně pátráte po heveru a v tu chvíli si uvědomíte, že je u vás v garáži? Nezoufejte. Jde to i bez něho.

Stačí něco na podložení a pumpička

Základem je mít něco, čím auto bezpečně podložíte. Může se jednat třeba o několik cihel, může se jednat o kousky zámkové dlažby nebo dlažebních kostek, stejně jako se může jednat třeba o trámy. Důležité je v daném případě improvizovat. Dále je potřeba pumpička. V tom lepším případě kompresor, který vám ušetří práci.

Píchlou pneumatiku nafoukněte

Když máte vše potřebné, pusťte se do nafukování píchlé pneumatiky. Dodejte jí i o něco více tlaku, než je předepsáno. V tu chvíli se vaše auto lehce zvedne. Toho využijete, vezmete do ruky cihly a nápravu jednoduše podložíte. Potom je třeba pneumatiku opět vypustit. V tu chvíli přestane být v kontaktu s vozovkou, a tak ji snadno sundáte.

Nasaďte rezervu. Ta musí být prázdná

Nyní je třeba nasadit rezervu. Než tak učiníte, je třeba ji pochopitelně vypustit, opět proto, aby nebyla při nasazování v kontaktu s vozovkou. Pokud však ve voze vozíte rezervu rozměrově menší, je to ještě jednodušší. A když je rezerva na svém místě, můžete vzít kompresor nebo pumpičku a začít ji nafukovat. Tak dlouho, dokud se auto nezvedne do takové výše, abyste mohli vyndat všechny své podklady.

Dotáhněte šrouby a je hotovo

Poslední fázi již znáte. Stačí dotáhnout jednotlivé šrouby a v tu chvíli máte vše hotovo. Prázdné kolo a veškeré použité nářadí můžete vrátit do zavazadlového prostoru, poté můžete sednout za volant a dále pokračovat ve vaší cestě. Jak vidíte, výměna kola bez heveru skutečně možná je. My však doporučujeme si pro příště zkontrolovat, zda máte ve voze vše potřebné. To proto, že se zvedákem je to přece jenom o poznání jednodušší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články