Jezdíte častokrát se zapnutou klimatizací? Pak byste měli měnit filtr častěji, než si myslíte. Nenávratně si zkracujete vlastní život

Pravidelná výměna vzduchových filtrů je důležitou součástí provozu automobilu. Znečištěný filtr totiž může mít negativní vliv na zdraví cestujících.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V celém systému automobilu se nachází díly, které jsou drahé, ale také ty, které jsou velmi důležité a zároveň levné. Druhý zmiňovaný případ se týká kabinového filtru, jenž se dá koupit za pár korun a přitom je jeho výměna klíčová. Zajišťuje totiž cestujícím ve vozidle čistotu dodávaného vzduchu, který následně dýchají. Jeho špatná funkce tak může mít negativní vliv na zdraví řidiče a jeho spolucestujících.

Výměna filtru by se neměla podceňovat

Obecně by se všechny vzduchové filtry měly měnit nebo čistit alespoň jednou za rok. Nejlepším způsobem, jak na tento úkon myslet, je pravidelná výměna spolu s olejem. Na tuto servisní práci totiž málokdo zapomene a většina řidičů jej mění pravidelně jednou ročně. Řada majitelů vozidel dělá tu chybu, že kabinový filtr mění až ve chvíli, kdy se jim pocitově zdá, že vzduch dodávaný dovnitř automobilu není dostatečně čistý. V takové chvíli už však může být pozdě a nečistoty se do kabiny dostávají již delší dobu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kabinový filtr je potřeba měnit častěji, než si většina myslí

Zkušení mechanici doporučují tento filtr měnit nejlépe každého půl roku, čímž si zajistíte čistý vzduch v kabině. Tato součást není nijak drahá, proto se vyplatí koupit kvalitnější typ. Některé lepší filtry totiž zachycují i ty nejdrobnější částice a jsou dobrou volbou pro alergiky nebo lidi, kteří mají problémy s očima. Oproti tomu zanesený filtr může vést až k nepříjemným bolestem hlavy nebo nedostatečnému výkonu a účinnosti celé klimatizace. V zimním období může dojít také k nadměrnému zamlžování oken.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak jednoduše vyměnit kabinový filtr

Výměna kabinového filtru není nijak složitá a zvládne ji i méně zkušený řidič. Filtr stačí vytáhnout a stejným způsobem nasadit nový. Zabere vám to pouze pár minut, ale rozdíl bude znatelný okamžitě. Při vlastní výměně se navíc vyhnete zbytečným nákladům, protože nemusíte platit za práci v servisu, která často není zrovna nejlevnější. Nové filtry seženete téměř v každém obchodě s náhradními díly nebo na internetu. Zároveň si můžete nechat poradit, který typ by byl pro vaše potřeby ten nejlepší.

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank neměl šanci, zničil ho improvizovaný protitankový létající „granátomet“ za pár korun. O náhodu nešlo, byl přesný
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat
adbz.cz
adbz.cz
Moje tchyně dávala do mikrovlnky ponožky. Nechápala jsem to až do té doby, než mi vysvětlila, že se tak zahřívá