Vysoká pokuta za nabíjení telefonu v autě. Nová pravidla již platí

Nabíjet telefon v autě za jízdy je zakázané. Tedy není, ale řidič si musí věc rozmyslet ještě před tím, než šlápne na plyn.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Je obecně známé, že telefonování za volantem je nebezpečné. V mnoha zemích je také v rámci konkrétních definic a nařízení zákonem zakázáno. Tato relativně nová pravidla však ukazují, že i něco tak zdánlivě neškodného, jako je nabíjení telefonu v autě, může znamenat vysokou pokutu. Neustálé inovace v technologiích s sebou nesou nové druhy chování. Přestože některé automobily nabízejí v rámci výbavy určité doplňky, a i zdánlivě nevinné aktivity mohou mít právní následky.

Telefonování v autě je zakázané, dávat mobil do nabíječky také

Příběh jednoho švédského řidiče to dokazuje. Muž byl postaven před soud kvůli tomu, že během jízdy držel telefon a umístil ho na bezdrátovou nabíjecí podložku. Přestože tvrdil, že telefon nepoužíval a pouze ho přesunul, byl nakonec odsouzen. Odvolací soud konstatoval, že pouhé držení telefonu v ruce je přestupkem, a to i v případě, kdy ho řidič nepoužívá. Soudní verdikt nás staví před otázku, co je vlastně povoleno, pokud jde o používání telefonu za volantem. Jaké jsou hranice mezi dovolenými a nedovolenými aktivitami?

iZdroj fotografie: Audi

V mnoha zemích platí, že řidiči nesmějí držet v ruce žádné mobilní zařízení, ani když ho nepoužívají aktivně. To zahrnuje i situace, kdy by mohli mít telefon na bezdrátové nabíječce. Je otázkou, zda by podobná pravidla mohla platit i v České republice? Otázka takto nestojí, pravidla v ČR platí a v podstatě by podle nich mohl být řidič za podobný čin také potrestán.

Dva mladíci závodili v hustém provozu a vše natáčeli na telefon. Poslední předjetí vedlo k masakru na silnici

Zákon o provozu na pozemních komunikacích jasně stanoví, že řidič nesmí během jízdy držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj ani jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Policisté v každém roce zaznamenávají stovky přestupků, kdy řidiči nedodržovali toto pravidlo a telefonovali za jízdy. Což znamená prostě to, co to znamená. Pokud řidič „nesmí během jízdy držet v ruce“ tak prostě nesmí držet v ruce.

Samozřejmě že na policejním videu se snadněji dokáže, že má řidič mobil u ucha a mluví než rychlý pohyb telefonu na nabíjecí plochu. Zakázané to prostě je. Jakkoli absurdní se věc zdá, zákon mluví jasně. Pokud řidič chce telefonem manipulovat, nesmí to dělat za jízdy. Za pokutu je nejenom mluvení do přístroje nebo psaní sms či zpráv na sociální síti. Zákonem je zakázané za jízdy vůbec mít telefon v ruce.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Paradoxní sice může být, že přijímaní hovoru, listování v kontaktech či volání prostřednictvím displeje auta není o moc snazší. Dívat se na středový panel a používat palubní rozhraní či jiné hands-free pro telefonování je mnohdy komplikovanější než po paměti sáhnout na mobil. To ale zakázané není. Správný postup tedy je před jízdou zapojit mobil, dát ho nabíjet a podobně. A za jízdy už na něj vůbec nesahat.

Co si o sahání na mobil za jízdy myslíte?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články