Vysokou spotřebu neovlivňuje jenom styl vaší jízdy. Co byste měli zkontrolovat?

                   

Hledíte při svých jízdách na spotřebu a přijde vám, že je poslední dobou zbytečně vysoká? Vliv na ni nemusí mít jenom váš styl jízdy a to, jak máte takzvaně těžkou nohu. Spotřebu ve voze může ovlivňovat i řada jiných věcí. Jaké to jsou? Podívejte se na to, co je na místě zkontrolovat.

Vzduchový filtr

Často je doporučováno měnit vzduchový filtr vždy společně s výměnou oleje. Ne každý to ale dělá a tak může dojít k tomu, že bude výrazně zanesený a nasávání vzduchu bude o to komplikovanější. Výsledkem je, že je to právě tato součást auta, která spotřebu zvyšuje. Přitom koupě nového je výdaj za pár korun a samotná výměna také není nic výrazně komplikovaného.

Lambda sonda

I ta může být zodpovědná za to, že je vaše spotřeba vyšší než čekáte, nebo že je vyšší než bylo v minulosti. Tato sonda se stará o průběžné sledování směsi paliva a toho, jaký je poměr benzínu a vzduchu. A právě chybně vyhodnocené údaje mohou znamenat, že auto bere více paliva, než by bylo nutné. Někteří uvádějí, že nefunkčnost tohoto komponentu může zvyšovat spotřebu i o několik litrů na sto.

EGR ventil

Další z komponent, který může mít vliv na celkovou spotřebu paliva. EGR ventil je v autech zodpovědný za výfukové plyny. Optimalizuje vše tak, aby docházelo nejenom k udržování správné teploty, ale i ke snižování emisí. Pokud ventil nefunguje jak má, může být celý systém řízený špatně a výsledkem je, že je motor doslova nucen brát si více paliva, než by bylo nutné.

Filtr pevných částic

Pokud máte moderní dieselové auto, jistě v něm filtr pevných částic máte. Jedná se o zařízení, jehož cílem je především udělat z naftových vozů ekologičtější dopravní prostředky. I toto zařízení může mít určitý vliv na spotřebu. A to hlavně ve chvíli, kdy o něj nedbáte tak, jak by se mělo. Máme na mysli hlavně jeho pravidelnou regeneraci a čištění. Pokud nefunguje optimálně, může to mít vliv na to, kolik nafty vaše auto spotřebuje.

Pneumatiky

Ano, i ty mohou ovlivnit výši vaší spotřeby. Stačí však jednoduchý krok a vše bude opět v pořádku. Problémem je především špatný tlak v pneumatikách. Konkrétně ten nižší. Pneu má vyšší valivý odpor a to se podepisuje na větší spotřebě. Dohustěte je na optimální rozmezí a vše bude vyřešeno.

Okénka

Máte je během jízdy otevřená? Jestliže ano, mění se tím celková aerodynamika vozu a ten může mít mnohem větší odpor. Pokud máte alespoň základní znalosti fyziky, tak víte že auto bude potřebovat více výkonu a tím i více paliva.

Klimatizace

Na závěr jsme si nechali klimatizaci. Ano, zapnutý systém klimatizace skutečně ovlivňuje vaši potřebu. Aktuálně je vše na takové úrovni, že mluvíme o natolik zanedbatelném množství, že je zbytečné ji vypínat. Tedy pokud nechcete ušetřených pár deci vyměnit za nesnesitelné horko. Otevření oken totiž také není řešení – viz výše.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články