Ceny pohonných hmot jsou jako na houpačce, každý týden jinak. Co má hlavní vliv na tento vývoj? Jeden jediný faktor

Mnoho řidičů v posledních týdnech i měsících soustavně nadává na vývoj cen pohonných hmot. Má na něj však vliv mnoho faktorů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jednou z věcí, které pandemie tvrdě ovlivnila, byl cenový vývoj pohonných hmot. Tento proces se v posledních měsících snad ani na jeden den zcela nezastavil a řidiči se při příjezdu ke stojanu jen děsí, co za sumu na ně tentokrát vykoukne. Jenže proč k těmto prudkým nárůstům i poklesům tedy dochází? Existuje několik faktorů, které mají právě na cenotvorbu benzinu klíčový vliv. Jen je nevidíme na první pohled.

Získání a výroba

Klesající cena ropy na světových trzích může dávat zvláštní naději, že poklesnou i ceny u konkrétních pump. Jenže tato cena není jediným faktorem s vlivem. Ačkoli samotný surový produkt šel dolů, netankujeme ropu, ale benzín či naftu. A právě výrobní náklady zpracování se výrazně zvýšily. Jako by to nestačilo, přibývají další daně a poplatky, které se na koncové ceně pro každého spotřebitele nevyhnutelně projeví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sem patří v první řadě DPH, následně spotřební daň, palivový poplatek i marže konkrétní čerpací stanice. Velkoobchodní cena v benzínové rafinérii činí z celkové ceny jen 48,6 %. DPH je pak 18,7 % a spotřební daň 28 %. K tomu je ještě potřeba přidat 5 %, které mají na svědomí emisní a palivové příplatky. A toto všechno jsou složky cenové politiky, kde se dá těžko v blízké době očekávat nějaký pokles. Může přijít. Kdy to však bude, asi neví nikdo.

Cena, která ovlivňuje všechno

Cenový vývoj pohonných hmot má i další dopady, například na ceny zboží v obchodech. Přestože jejich výroba se pořád pohybuje ve stejných cenových hladinách, někdo je musí do obchodu dovézt. A zásobovací auto samozřejmě používá benzín nebo naftu. Výrobci pak nevyhnutelně cenový vývoj pohonných hmot promítnou do cen zboží. Což poznáme nakonec my jako zákazníci v regálech, kdy se položka najednou zvedne klidně o polovinu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na dopravě je v dnešní době závislá naprosto každá oblast lidské činnosti a prodej či výroba především. Proto se výkyvy pohonných hmot projeví v životě naprosto všech, i když dotyční jezdí nakupovat na kolech nebo mají elektrickou koloběžku. V tomto stavu bohužel zbývá jen počkat, jak se situace vyvine. Změny pravděpodobně nastanou, jenže není nijak možné ani odhadnout přesnou dobu, kdy k nim dojde.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná