Vývoj vonných stromečků a osvěžovačů vzduchu byl mnohem složitějším procesem, než si možná myslíte

Automobily se často stávají záchytným bodem pro naše oblíbené vůně. Zajímavostí je, v čem spočívá jejich výroba a proč jsou vědeckým průlomem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mnozí z vás mají určitě v autě osvěžovače vzduchu, díky nimž je auto voňavé a komfortní. Přestože jsou jejich podoby v současné době opravdu vyspělé a v nabídce je spousta druhů vůně, jistě si znáte ikonické stromečky, které se dříve zavěšovaly na zpětná zrcátka. I když si možná myslíte, že jsou tyto stromečky založené na jednoduchém principu, v době svého vzniku byly vlastně takovým vědeckým průlomem.

Osvěžující stromeček jako vědecký průlom

Možná to může znít banálně. Přeci jen jsou to pouhé stromečky, které jste koupili na benzínce za pár korun a poté je zavěsili na zpětné zrcátko. Mnohem složitější by přeci měla být výroba těch novějších prototypů, které nejenže nabízejí celou řadu elegantních vůní, ale také mnohem déle vydrží. To sice ano, ale všechny tyto prototypy vychází z jejich prvního předchůdce, voňavého stromečku, jehož vývoj se dá srovnat s vědeckým průlomem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejně jako u mnoha jiných vědeckých objevů byl vývoj osvěžovačů vzduchu Little Tree (oficiální název značky) reakcí na stávající problém. Julio Samann se tak jednoho dne dal spolu se svým mlékařem do řeči, protože si stěžoval, že jeho dodávka zapáchá zkyslým mlékem. Naštěstí však pro nebohého mlékaře Samann studoval v Kanadě stromy a řekl mu, že se pokusí jeho problém vyřešit. Aby se tak stalo, nanesl několik vonných olejů z borovic na kousky papíru vystřižené do tvaru stromečku. Mlékař žasl údivem.

Jedinečný nápad, který vyřešil problém

Když viděl Samann výraz mlékaře, přimělo ho to k tomu, aby si v roce 1954 podal patent na jedinečný design Little Trees. Zbytek už si asi dokážete představit. První osvěžovače vzduchu vyráběl sám a dodával je k prodeji na místní čerpací stanice. Když však poptávka začala stoupat, obchod expandoval a stromečky se staly ikonickou ozdobou zpětných zrcátek téměř všech automobilů. Až tedy příště nastoupíte do svého úžasně voňavého auta, vzpomeňte si na tohoto prostého chemika a jeho mlékaře. 

Je neuvěřitelné, jak z jednoho prostého problému vzniklo něco jedinečného a dodnes používaného. Pokud si troufáte s vaší angličtinou, podívejte se na přiložené video výše. Díky němu se dozvíte, kam až se Little Trees dostaly. A to od jedné varianty s vůní borovice až do dnešního dne s nabídkou stovek různých druhů aromat.

Zdroj: TheNewsWheel

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové