Proč ostřílení řidiči vozí v autě citron: Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli „tajnou“ zbraň proti častému problému

Mnozí zkušení řidiči s sebou vozí při nočních jízdách kousky citronu v kombinaci s obyčejnou vodou. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži, jak to funguje.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár
                   

Jestli se vám momentálně stáhla ústa do kyselé grimasy, jen jste si představili plátek citronu na svém jazyku, tak můžete být jedině rádi. Pavlovův podmíněný reflex u vás funguje zcela správně, podobně jako u mne. A to ještě pominu fakt, že v mojí učebnici přírodopisu byli u podmíněného reflexu namalováni psi a jasně syté, oranžové pomeranče. Dodnes nevím, proč zrovna tato kombinace, psi pomeranče nejí. Zanechme ale humoru, citron totiž skutečně funguje.

Žluté ovoce obsahuje víc, než jen „céčko“

A není to pochopitelně jen obsahem vitamínu C, pro který je toto sympatické ovoce notoricky známé. Citrony obsahují i kyselinu jablečnou nebo octovou. Ty ještě zvyšují účinek kyseliny askorbové a mají i výrazný antiseptický účinek. Významný je také obsah flavonoidů, především hesperidinu a diosminu v slupce a dužině citronu, které mají antioxidační a protirakovinné účinky. A terpenů, z nichž nejhojněji je zastoupen d-limonen, s prokazatelnými detoxikačními a protirakovinnými účinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sympatická žlutá šiška je tedy jakousi malou příruční lékárničkou, schopnou vašemu organismu opravdu významně pomáhat. A jak potvrdí mnozí „noční letci“, je i nečekaně účinným dodavatelem rychlé energie v momentech, kdy se o vás pokouší spánek. „Nic mi nepomůže tak, jako když na pět minut zastavím, protáhnu se, sním kousky citronu a zapíjím to obyčejnou vodou – na tuhle kombinaci nemá žádná káva ani energy drink“, popsal nám jeden z čtenářů svoji zkušenost.

Trocha teorie ohledně tekutin

Čistě z lékařského hlediska může mít pravdu, káva na benzinové stanici, jakkoli je oblíbená dokáže únavu většinou jen odsunout, aby se potom vrátila s o to větší silou. Navíc je ze své povahy močopudná a tekutiny z našeho těla spíše dostává ven. „Vitamínový šok“, který tělo zažije s dávkou jednoho citronu (s převahou stimulujícího vitamínu C) v kombinaci s doplněním tekutin vrátí vaši energii zpět do kladných hodnot. A navíc poměrně dlouhodobě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Popravdě mi to nedalo a šel jsem si celou věc vyzkoušet. Jednak abych vám nepředal cokoli neověřeného, jednak mne opravdu zajímalo, jestli to funguje. Nakrájel jsem si doma citron na kousky a přibalil k nim láhev vody. Po chvíli cestování, unavený spíše horkem než nocí jsem to celé zkusil konzumovat přímo za volantem – a razantní probuzení musím potvrdit. Příval kyselé chuti a vitamínů mě opravdu desítky minut udržovaly v naprostém střehu. A jsem si jist, že nejinak by tomu bylo i při noční jízdě. Vyzkoušejte také a napište nám svoji zkušenost do diskuse pod článkem, děkujeme!

Čím zaháníte únavu po cestách vy?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články