Proč ostřílení řidiči vozí v autě citron: Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli „tajnou“ zbraň proti častému problému

Mnozí zkušení řidiči s sebou vozí při nočních jízdách kousky citronu v kombinaci s obyčejnou vodou. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži, jak to funguje.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár
                   

Jestli se vám momentálně stáhla ústa do kyselé grimasy, jen jste si představili plátek citronu na svém jazyku, tak můžete být jedině rádi. Pavlovův podmíněný reflex u vás funguje zcela správně, podobně jako u mne. A to ještě pominu fakt, že v mojí učebnici přírodopisu byli u podmíněného reflexu namalováni psi a jasně syté, oranžové pomeranče. Dodnes nevím, proč zrovna tato kombinace, psi pomeranče nejí. Zanechme ale humoru, citron totiž skutečně funguje.

Žluté ovoce obsahuje víc, než jen „céčko“

A není to pochopitelně jen obsahem vitamínu C, pro který je toto sympatické ovoce notoricky známé. Citrony obsahují i kyselinu jablečnou nebo octovou. Ty ještě zvyšují účinek kyseliny askorbové a mají i výrazný antiseptický účinek. Významný je také obsah flavonoidů, především hesperidinu a diosminu v slupce a dužině citronu, které mají antioxidační a protirakovinné účinky. A terpenů, z nichž nejhojněji je zastoupen d-limonen, s prokazatelnými detoxikačními a protirakovinnými účinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sympatická žlutá šiška je tedy jakousi malou příruční lékárničkou, schopnou vašemu organismu opravdu významně pomáhat. A jak potvrdí mnozí „noční letci“, je i nečekaně účinným dodavatelem rychlé energie v momentech, kdy se o vás pokouší spánek. „Nic mi nepomůže tak, jako když na pět minut zastavím, protáhnu se, sním kousky citronu a zapíjím to obyčejnou vodou – na tuhle kombinaci nemá žádná káva ani energy drink“, popsal nám jeden z čtenářů svoji zkušenost.

Trocha teorie ohledně tekutin

Čistě z lékařského hlediska může mít pravdu, káva na benzinové stanici, jakkoli je oblíbená dokáže únavu většinou jen odsunout, aby se potom vrátila s o to větší silou. Navíc je ze své povahy močopudná a tekutiny z našeho těla spíše dostává ven. „Vitamínový šok“, který tělo zažije s dávkou jednoho citronu (s převahou stimulujícího vitamínu C) v kombinaci s doplněním tekutin vrátí vaši energii zpět do kladných hodnot. A navíc poměrně dlouhodobě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Popravdě mi to nedalo a šel jsem si celou věc vyzkoušet. Jednak abych vám nepředal cokoli neověřeného, jednak mne opravdu zajímalo, jestli to funguje. Nakrájel jsem si doma citron na kousky a přibalil k nim láhev vody. Po chvíli cestování, unavený spíše horkem než nocí jsem to celé zkusil konzumovat přímo za volantem – a razantní probuzení musím potvrdit. Příval kyselé chuti a vitamínů mě opravdu desítky minut udržovaly v naprostém střehu. A jsem si jist, že nejinak by tomu bylo i při noční jízdě. Vyzkoušejte také a napište nám svoji zkušenost do diskuse pod článkem, děkujeme!

Čím zaháníte únavu po cestách vy?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru