Z BMW R 18 se stal pěkně nadupaný dragster, který trhá rekordy

                   

Tuningoví nadšenci se většinou věnují svým vysněným automobilům, nebo alespoň jejich cenově dostupnějším příbuzným. Někteří fajnšmekři se ovšem našli v tuningu motorek. Třeba bývalý motocyklový závodník Roland Sands, který před lety vyhrál americký národní šampionát silničních motorek. Sands dokonce založil celou firmu, která se tuningu motorek věnuje, a která nese jeho jméno – Roland Sands Design.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Elegantní cruiser BMW R 18

Novinka z dílny BMW, elegantní cruiser R 18, sází na klasický a léty osvědčený design masivních silničních strojů. Široký a nízký stroj s dvojitým ocelovým rámem je zárukou pohodlné a bezpečné jízdy, při níž budete mít pocit, že se projíždíte po nekonečných amerických dálnicích. Tedy pokud vyrazíte třeba do Německa, české dálnice nejsou z tohoto pohledu ideální. Základní charakteristiky továrního modelu R 18 jsou:

  • Zdvihový objem: 1 802 cm³
  • Výkon motoru: 91 koní
  • Maximální rychlost: 180 km/h
  • Spotřeba na 100 km podle WMTC: 5,6 l

Přestavba na dragster

Rolandu Sandsovi a jeho týmu ovšem o pohodlnou a bezpečnou jízdu nejde, dávají přednost rychlosti. Využili ovšem solidní konstrukce, kterou BMW svůj nový stroj vybavilo, a motorku přestavěli na dragster. Ty se v České republice žádné velké popularitě netěší, ale za oceánem jsou závody dragsterů velmi oblíbené. Jde o auta či motorky, s nimiž se závodí z místa na velmi krátké trati, obvykle čtvrtmílové. Dragstery proto mají obrovské zrychlení, maximální rychlost a manévrovatelnost však u nich nejsou tak důležité.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

BMW R 18 proto při přestavbě získal aerodynamičtější tvary, motor má nové vstřikování i sání a konstruktéři vyměnili i původní výfuk. Díky těmto úpravám se výrazně zvýšil výkon stroje, přesné hodnoty ovšem firma nezveřejnila. Doposud byl takto upraven pouze jeden motocykl. O tom, zda bude mít nějaké sourozence, rozhodnou především výsledky stroje v nadcházejících závodech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu