Z piráta silnic v hybridu se nakonec vyklubal policista. Kamera ho natočila, i když se oháněl průkazem a zneužil své pravomoci

Zneužívání moci je jedním z nejhorších provinění, kterého se mohou její nositelé dopustit. Ale když se ke zneužití pravomoci sníží policie coby ozbrojená složka, jde do tuhého.

i Zdroj fotografie: STOP CHAM pro AutoŽivě.cz
                   

Zažít piráta silnic, co se snaží vždy a za každých okolností vám dokázat, že právě on je v dané situaci pánem, že právě on vás kdykoli omezí, nebo dokonce ohrozí, případně vytlačí ze silnice a dokáže vám, že jste proti němu naprosté nuly, není nic výjimečného. Zvykli jsme si, někdo si holt musí dokazovat svoje ego i na silnici, nebo dokonce hlavně na silnici. Neb mu to třeba v reálném životě moc nejde. Ale co když pak na vás vytáhne průkazku policie? Pak je to zajímavé. Pojďme se na jednoho „Policajta, nebo rošťáka“ podívat společně.

I policajt může být „rošťák“. Ale musí mít důvody a dodržovat pravidla

A zmínka o „policajtu, nebo rošťákovi“ v úvodním odstavci není pochopitelně náhodná. Kdo z nás by si nepamatoval Jeana Paula Belmonda v jedné z jeho nejlepších rolí a v mimořádně povedeném francouzském filmu, kterému nechybělo snad vůbec nic: ani napětí a akce, ani humor a láska. A to jak milenecká, tak otcovská. Zkrátka ideální snímek a ukázko toho, že francouzská kinematografie měla v historii své opravdu skvělé momenty. A proč ta celá filmová vsuvka, pravda dnes již téměř pro pamětníky?

„Všem bych jim sebral papíry,“ říká policista nad záběry z kolony na D8. Řidiči se otáčí do protisměru a vrací se na sjezd

Protože jakkoli byl Belmondo (vlastně divizní komisař Stan Borowitz) vcelku schopný ranař na jedné straně a polda na druhé, nikdy se nesnížil k tomu, aby zneužíval svoji policejní funkci k bezdůvodné šikaně někoho náhodného, nic netušícího řidiče. Jak se to občas děje jak v českých zemích, tak pochopitelně kdekoli jinde. Pokud už se do někoho pustil (a neměl přitom problém ho shodit pod vlak, případně v legendární scéně vjet se svým Super Sevenem až do obýváku), byl to vždy větší gangster, než byl on sám.

„Plzeňská akce“ je dodnes odstrašujícím příkladem

Což zřejmě nebude úplně váš případ, jakkoli vás nechci podceňovat. Určitě to ale nebyl případ řidiče z dnes již celkem notoricky známého příběhu z Plzně, který se odehrál před šesti lety. V něm posádka černého, nijak neoznačeného Mercedesu Třídy E (W211) poměrně razantně vytlačila a donutila zastavit jiného řidiče. To, co se pak odehrálo, je jak ze špatně vymyšlené céčkové detektivky, pokud tedy zůstaneme u kinematografie. A opravdu, ale opravdu tomu chybí všechno, co jsme uvedli u francouzské legendy.

To jediné, co je tady „k mání“, je bezbřehá arogance, nadutost, sprostota a opovrhování čímkoli, co by šlo shrnout do pojmu „respekt k občanovi“. Té se tady opravdu nedostává. Z auta se vyřítí nejdřív jeden, pak druhý policista, nevybíravými a vulgárními označeními častují řidiče v autě, aby ve finále dodali svému „teátru“ respekt ještě se zbraní v ruce. Video tehdy „oblétlo republiku“, a pokud si dobře pamatuji, oba policisté byli kázeňsky řešeni. Ostatně podívejte se na ten příběh sami.

Polda s úspornou Camry a neúsporným žaludkem

A velmi podobný příběh je i náš, zcela aktuální a starý jen několik dní. Jen místo černého Mercedesu je to bílá Camry Hybrid, místo dvou je to jeden, jakkoli s jeho slušně dimenzovanou přední částí těla by skoro za dva vydal. A jediné, co opět umí, je ohánět se průkazem. Ano, já jsem polda, já jsem nad zákonem a jsem něco víc. A ty teď budeš poslouchat a uděláš přesně to, co ti řeknu. Na což má v podstatě policista právo, jenže takovéto konání má své mantinely. Se kterými se někteří jedinci ovšem nemíní zdržovat.

A tak vás, podobně jako ten v našem videu, zcela bez skrupulí zablokují, vylezou ven (jakkoli v úsporném hybridu od Toyoty, tak s evidentně neúsporným žaludkem, jenž se „vysune“ z vozu jako první) a jako první se začnou ohánět služebním průkazem a u toho vykřikovat cosi o tom, co jste provedli (případně neprovedli) špatně nebo dobře a co máte udělat. Zachovejte klid. Nechte je vykřičet a pak se slušně zeptejte, co si dotyční přejí. A ať to řeknou dle služebních předpisů. Nic jiného jim totiž nezbyde. Držíme vám u toho palce.

Máte nějakou zkušenost s arogantními policisty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články