Novinka v povinné výbavě autolékárniček je již platná. Za absenci roušek dostanete pokutu a ta bude pěkně mastná

Povinná výbava autolékárniček byla již vloni uvedena v platnost, ale většina řidičů o ní nemá ani tušení. Přitom jde o poměrně banální inovaci za pár korun.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Cestování po Evropě je dnes extrémně snadné. Průjezd hranicemi téměř ani nezaznamenáme, kontroly na denní bázi se nekonají. A tak cestujeme po okolních zemích rádi a často. Nejen na výlety a za prací, ale v době vysokých cen potravin a obecně spotřebního zboží vyjíždí za hranice nejeden Čech za levnějšími nákupy. Anebo nákupy zboží kvalitnějšího, než je k dostání u nás.

Na německých silnicích jsou roušky povinné

Typickou zemí, kde jsou k dostání za stejnou nebo nižší cenu kvalitnější potraviny, ale také třeba prací či úklidové prostředky, je Německo. A právě Němci zavedli již začátkem minulého roku rozšíření povinné výbavy v autolékárničkách vozidel (týká se i motorek, nákladních vozů a dalších motorových dopravních prostředků) pohybujících se na jejich území o jednu součást. Tedy konkrétně o dvě, protože se jedná o dva kusy roušek nebo respirátorů.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Novinka v německé legislativě nedefinuje přesně, o jaký typ roušky se jedná. Ale rozhodně to musí být dva kusy této hygienické pomůcky. Doporučené jsou roušky, případně respirátory typu FFP2, ale blíže už jejich podoba specifikována není. Evidentně tedy postačí běžné lékařské roušky, které jsou u nás snadno k dostání. Například v lékárnách, obchodech se zdravotními pomůckami, ale často i v drogériích nebo supermarketech.

O covid vůbec nejde, tak o co tedy?

Patrně vás napadá, že inovace ve výbavě má přímou souvislost s relativně nedávnou pandemií covidu, ale tak tomu není. Roušky jsou nově součástí povinné výbavy autolékárniček kvůli hygieně při poskytování první pomoci v případě autonehod. A byť nejsme německými občany, přesto je i my musíme být schopni policejní kontrole například na dálnici – což je pro nás patrně nejběžnější kontakt s německou policií – v rámci výbavy naší autolékárničky ukázat.

Chodci mají stejné povinnosti jako řidiči: Tyto 4 věci nesmí udělat, hrozí vysoké pokuty. Ne každý o těchto pravidlech ví

Obecně vzato je vždycky dobré si před návštěvou jakékoli cizí země prověřit, jaké jsou na nás jako na řidiče vozu, který „vstoupí“ na území daného státu, kladené nároky. Požadavky jednotlivých zemí jsou ve smyslu výbavy vozu a povinností řidičů dosti specifické a je zbytečné vystavovat se rizikům často velmi vysokých pokut jen z důvodu naší neinformovanosti.

Čekejte pokutu i nepříjemné průtahy

Každopádně vězte, že pokud vás německá policie zastaví, bude požadovat kontrolu vaší autolékárničky a ta nebude dvě roušky obsahovat, počítejte s pokutu ve výši 10 euro, což je aktuálně přibližně 250 korun. Není to sice žádná horentní pokuta a možná by nad její výší řada českých řidičů jen mávla rukou, ale nezapomeňte na to, že vyřešení pokuty bude nějakou chvíli trvat a takové zdržení už pro vás příjemné být nemusí. Zvláště pokud třeba jedete na německé letiště stran odletu na dovolenou. Někdy i jen pár minut prodlení dokáže pocuchat řidičům nervy.    

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale když se vrátím k samotné částce pokuty, tak ani tu není třeba riskovat. Vždyť dvě obyčejné hygienické roušky vyjdou v lékárně jen na 30 korun. Nevyplatí se vám tedy raději tuto drobnost za pakatel v případě, že právě do Německa jezdíte, zakoupit a do lékárničky přiložit?

Vozíte v autolékárničce roušky, nebo máte pocit, že se vás novinka netýká?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články