Co dělat, když dojde u auta k zablokování brzd? Řešení je více

Auto - zablokované brzdy
                   

Zablokované brzdy představují nebezpečnou situaci, zejména, když to zjistíte až během jízdy. Jejich oprava může být velmi nákladná, ale pokud se odhalíte zavčasu, rozhýbete je i doma.

Hned zkraje je důležité zvážit své schopnosti a zručnost. Tedy pokud nemáte s podobnými opravami zkušenost, raději nechte auto odvézt do autoservisu. Rozhodně ho netáhněte na laně druhým vozidlem, mohly byste udělat z malého problému velký. Příčin, které mohou způsobit zatuhnutí/zablokování brzd, existuje hned několik.

  • Přehřátý brzdový systém: Může k tomu dojít, používáte-li nesprávnou brzdovou kapalinu
  • Rozhozená geometrie kol: K tomu může dojít, třeba pokud pravidelně stojíte půlkou auta na chodníku, a druhou v jiné rovině
  • Poškozené nebo rozbité třmeny, kotouče (rotory) nebo bubny
  • Vadná součást ABS, regulačního ventilu nebo parkovací brzdy
  • Opotřebené písty třmenu nebo válce brzdových kol
i

A co dělat v případě, že jsou brzdy zablokované?

To záleží na tom, kolik kol je „bloknutých“. Zvedněte auto heverem a zkuste kola roztočit rukou. Pokud je zatuhlé pouze jedno kolo, může se jednat o mechanickou závadu. Prohlédněte proto hadičky s brzdovou kapalinou, můžou být ucpané, případně bude zlomená pružina v hlavním brzdovém válci. Kapalina v hadičce je přenášena do válců kol, a pokud je ucpaná, dochází k blokování „zpětného chodu“, takže i když je pedál uvolněn, vypadá to, jako by byla brzda stále stlačená.

i

Zaseknutá ruční brzda by mohla ale způsobit blokaci obou kol na stejné nápravě (přední/zadní). Jsou-li blokována všechna kola, může být poškozený hlavní válec. Na to raději zavolejte odborníka.

Co způsobí zablokování brzd během jízdy?

Obvykle k tomu dochází na kluzké vozovce, kdy ztratíte kontrolu nad vozidlem a v zoufalém pokusu zastavit auto zadupnete brzdový pedál. V takovém případě ale nedojde k zaseknutí, pouze k zablokování brzdového systému, který vás nechá bezmocně sjíždět z vozovky. V případě, že není vozidlo vybaveno systémem ABS, rychle sešlapávejte a uvolňujete brzdový pedál, dokud vozidlo bezpečně nezastaví. Vyhnete se tak smyku i zaseknutí brzd.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U vozidel s ABS je nepravděpodobné, že by k zaseknutí brzd došlo, snad jedině v případě, že je systém poškozený. ABS ve vozidlu zabrání automatickému uzamykání brzd v případě, že vozidlo např. dostane smyk, a postupně uvolňuje kola.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články