Záchranářská ulička: co může hrozit, když se ji rozhodnu projet a jak ji správně vytvořit?

Někteří řidiči jsou schopni porušit všechna pravidla, aby se vyhnuli dopravní zácpě. V tomto článku se dozvíte, že je lepší zůstat v klidu a nedělat si problémy. Víte jak se zachovat v případě kolony, a že je ze zákona povinna tvorba uličky pro IZS?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S pravidly tvorby uličky pro záchranáře se Česká republika vyrovnala, v porovnání s okolními státy, teprve nedávno. Jakým způsobem se správně tvoří záchranářská ulička a jaké má mít parametry se vám pokusíme přiblížit právě v tomto článku.

K čemu záchranná ulička slouží

Není ulička, jako ulička. ta která je pro záchranáře, hasiče a další vozidla s právem přednostní jízdy, je však velmi důležitá a může zachránit i životy. Záchranářská ulička se často využívá u víceproudé silnice k zajištění plynulého a včasného zásahu IZS u dopravní nehody. Nově ji řidiči musí vytvářet mezi levým a pravým pruhem. Toto nařízení je ve znění dle § 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích a v platnost vstoupilo od 1.10.2018. I přes to, se s tvorbou záchranářské uličky nesetkáváme pravidelně, jako například v Rakousku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přijíždějící vozidla by měla počítat s odstupem pro vytvoření uličky, aby bylo možné manévrovat s vozidlem a případně popojet. Auta by měla stát co nejvíce u levého okraje vozovky a v přilehlém pruhu vpravo, aby mezi nimi vznikl pruh o minimální šířce 3 m. Do záchranářské uličky smějí kromě vozidel s právem přednostní jízdy vjet také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Ovšem nikdo další.

Co mi hrozí, když projedu touto uličkou

V případě, že vjede řidič s osobním vozem do záchranářské uličky hrozí řidiči pokuta ve výši od 1 500 do 2 500 korun, v blokovém řízení do 2 000 korun. Kdybyste ale zpomalili, nebo dokonce ohrozili záchrannou akci, můžete být potrestáni mnohem přísnějšími tresty. Proto doporučujeme být ohleduplní a nevyužívat tuto uličku. Vyhnete se tím zbytečným problémům.

Jak ji teda správně vytvořit?

Kromě toho, že uvidíte, jak uličku tvoří již řidiči před vámi, ji můžete tvořit i vy již v průběhu kolony. Poradíme vám jednu pomůcku. Stačí k tomu pouze vaše pravá ruka. Palec znázorňuje levý pruh, mezera mezi ostatními prsty uličku pro záchranáře a ostatní prsty přiléhající pruhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je sledovat informační tabule před vámi. Pokud svítí na informační tabuli symbol o nehodě nebo již vidíte tvořící se kolonu, uličku pro záchranáře vytvářejte již při příjezdu do kolony a na nic nečekejte. Nenechte se ovlivnit řidiči, kteří toto pravidlo neznají nebo na něj zapomínají. V zahraničí tvorba uličky pro IZS probíhá také, a to automaticky.

Jeden odstrašující případ

K tomuto incidentu došlo 31. května 2021 na silnici poblíž King City v Kalifornii ve Spojených státech. V důsledku opravy silnice se těsně před vjezdem do města vytvořila malá zácpa. Několik řidičů se rozhodlo, že nebudou v řadě čekat. Rozhodli se tedy použít nouzový pruh, aby se vyhnuli dopravní zácpě. Scéna, kterou uvidíte na konci následujícího videa, je pouze výstrahou, abyste takové věci nedělali.

Zdroj: zákony pro lidi, Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články