Záchranářská ulička: co může hrozit, když se ji rozhodnu projet a jak ji správně vytvořit?

Někteří řidiči jsou schopni porušit všechna pravidla, aby se vyhnuli dopravní zácpě. V tomto článku se dozvíte, že je lepší zůstat v klidu a nedělat si problémy. Víte jak se zachovat v případě kolony, a že je ze zákona povinna tvorba uličky pro IZS?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S pravidly tvorby uličky pro záchranáře se Česká republika vyrovnala, v porovnání s okolními státy, teprve nedávno. Jakým způsobem se správně tvoří záchranářská ulička a jaké má mít parametry se vám pokusíme přiblížit právě v tomto článku.

K čemu záchranná ulička slouží

Není ulička, jako ulička. ta která je pro záchranáře, hasiče a další vozidla s právem přednostní jízdy, je však velmi důležitá a může zachránit i životy. Záchranářská ulička se často využívá u víceproudé silnice k zajištění plynulého a včasného zásahu IZS u dopravní nehody. Nově ji řidiči musí vytvářet mezi levým a pravým pruhem. Toto nařízení je ve znění dle § 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích a v platnost vstoupilo od 1.10.2018. I přes to, se s tvorbou záchranářské uličky nesetkáváme pravidelně, jako například v Rakousku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přijíždějící vozidla by měla počítat s odstupem pro vytvoření uličky, aby bylo možné manévrovat s vozidlem a případně popojet. Auta by měla stát co nejvíce u levého okraje vozovky a v přilehlém pruhu vpravo, aby mezi nimi vznikl pruh o minimální šířce 3 m. Do záchranářské uličky smějí kromě vozidel s právem přednostní jízdy vjet také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Ovšem nikdo další.

Co mi hrozí, když projedu touto uličkou

V případě, že vjede řidič s osobním vozem do záchranářské uličky hrozí řidiči pokuta ve výši od 1 500 do 2 500 korun, v blokovém řízení do 2 000 korun. Kdybyste ale zpomalili, nebo dokonce ohrozili záchrannou akci, můžete být potrestáni mnohem přísnějšími tresty. Proto doporučujeme být ohleduplní a nevyužívat tuto uličku. Vyhnete se tím zbytečným problémům.

Jak ji teda správně vytvořit?

Kromě toho, že uvidíte, jak uličku tvoří již řidiči před vámi, ji můžete tvořit i vy již v průběhu kolony. Poradíme vám jednu pomůcku. Stačí k tomu pouze vaše pravá ruka. Palec znázorňuje levý pruh, mezera mezi ostatními prsty uličku pro záchranáře a ostatní prsty přiléhající pruhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je sledovat informační tabule před vámi. Pokud svítí na informační tabuli symbol o nehodě nebo již vidíte tvořící se kolonu, uličku pro záchranáře vytvářejte již při příjezdu do kolony a na nic nečekejte. Nenechte se ovlivnit řidiči, kteří toto pravidlo neznají nebo na něj zapomínají. V zahraničí tvorba uličky pro IZS probíhá také, a to automaticky.

Jeden odstrašující případ

K tomuto incidentu došlo 31. května 2021 na silnici poblíž King City v Kalifornii ve Spojených státech. V důsledku opravy silnice se těsně před vjezdem do města vytvořila malá zácpa. Několik řidičů se rozhodlo, že nebudou v řadě čekat. Rozhodli se tedy použít nouzový pruh, aby se vyhnuli dopravní zácpě. Scéna, kterou uvidíte na konci následujícího videa, je pouze výstrahou, abyste takové věci nedělali.

Zdroj: zákony pro lidi, Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání