Na majitele řidičských průkazů se valí obří novinka. Stát už o všem rozhodl. Doplatí na to hlavně 2 skupiny řidičů

Nový řidičský průkaz na pár kliknutí? V teoretické rovině ano, ale samozřejmě, že úřední šiml musí řádně zařehtat a občan zaplatit.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Je paradoxní, jak je stát pozadu. Koupit jídlo můžeme po internetu roky. Stejně tak si objednat zájezd, nechat vyrobit potisk na tričko nebo si objednat přání k narozeninám. To všechno soukromé firmy umí už dlouhá léta. Státní aparát však zarytě trvá na papíru a razítku. Některé úkony už ale lze online vyřešit. Tak třeba žádost o řidičský průkaz. Ministerstvo dopravy představilo koncem roku digitální inovaci.

Konečně online? Po letech temna snad funguje řidičák po netu

Ta zjednodušila proces podání žádosti o výměnu řidičského průkazu. O co jde? Už není nutné mít zřízenou datovou schránku pro odeslání žádosti na Portálu dopravy. Stačí se jednoduše přihlásit do Portálu dopravy a odeslat žádost o nový řidičský průkaz. Alespoň že tak. Elektronické podání žádosti o řidičský průkaz již funguje téměř dva a půl roku a od té doby došlo k nárůstu počtu žádostí o trojnásobek. Jenže ne každý má svou datovou schránku.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Takový člověk byl tedy dosud o možnost online podání ochuzen. Co na to řekl ministr dopravy Martin Kupka? „Naším dlouhodobým cílem je, aby všechny digitální nástroje pro občany byly co nejjednodušší a nejlépe dostupné.“ Tak jistě, pochvalte se, pane ministře. „Jsem rád, že se nám podařilo odstranit povinnost mít pro podání žádosti datovou schránku fyzické osoby,“ pokračoval politik. „Tím se celý proces ještě více zjednoduší a žadateli bude stačit jen pár kliků. Digitalizace všech důležitých dopravních agend je jednou z mých priorit ve funkci a směřujeme k tomu, aby byly dokončeny do 1. 2. 2025.“

Bez řidičáku přejel do protisměru a čelně rozsekal protijedoucí Passat na maděru. Děsivý karambol přežila kamera

Jinak řečeno občan ještě dlouho bude muset chodit po úřadech. On-line žádost o nový řidičský průkaz jako taková trvá s vyřízením několik minut. Je kompletně předvyplněná, včetně nejnovější fotografie a podpisu. Žadatel si musí vybrat místo, kde chce nový průkaz vyzvednout, a případně vyplnit kontaktní údaje pro zasílání notifikací. Pro doručení nového průkazu si může vybrat z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Je třeba uvědomit si povinnosti a neudělat chybu.

Doklad s sebou netřeba, stačí mobil. Tedy ještě ne, až za pár dnů

V tom smyslu, že i přes novinku, že od 1. ledna 2024 již nebude nutné mít u sebe fyzický řidičský průkaz, je důležité si uvědomit, že povinnost disponovat platným řidičským průkazem zůstává. Periodické výměny průkazů budou probíhat stejně jako doposud. To znamená, že kartičku u sebe mít nemusíme, ale platný řidičák potřebujeme nadále. A pozor, policie podle dostupných informací stále fyzický průkaz chce při kontrole do ruky.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jak to, že to jde bez datové schránky? Občané se mohou do Portálu dopravy přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky. Nové funkce Portálu dopravy využily údajně už tisíce uživatelů. V jakém procesu? Změna vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla, vydání doplňkové tabulky s registrační značkou nebo zápis silničního vozidla do registru vozidel.

To je jen část digitálních služeb v agendě vozidel, jež lze nově řešit online a se slevou přes Portál dopravy. Od představení nových funkcích se do Portálu dopravy přihlásilo přibližně 16 000 uživatelů, z nichž přes 700 využilo nějakou formu elektronického podání a ušetřilo tak jednu cestu na úřad. Evidujeme například 200 žádostí o doplňkovou registrační značku nebo téměř 5 tisíc stáhnutí výpisů seznamu vozidel a technických údajů o vozidle.

Není to pro všechny, dvě skupiny řidičů mají smůlu

Věc funguje zatím pouze pro občany, fyzické osoby. Takže firmy mají smůlu. Jednatel společnosti, byť by v ní byl sám, má zatím smůlu. A smůlu mají také lidé bez internetu. Například senior, který nemá počítač nebo chytrý telefon, si online nic nevyřídí, logicky. Bez ohledu na to, že starší lidé obvykle neovládají technologii, nechápou internet. Co třeba nějaké kiosky po obchodních centrech, kde by si starší lidé mohli online agendu vyřídit? Klidně k tomu postavit nějakého ouřadu, ať pomůže? Stejně jich máme víc než dost.

Řešíte věci online?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články