Bez řidičáku přejel do protisměru a čelně rozsekal protijedoucí Passat na maděru. Děsivý karambol přežila kamera

Nemít řidičské oprávnění a denně na silnicích pokoušet štěstěnu je pomyslné chození se džbánem pro vodu. Ve videu se ucho utrhlo a následky ponese pachatel ještě hodně dlouho.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Plzeňská Jehlárenská
                   

Jedno z nejkratších videí, které jsme tady kdy měli je současně možná nejděsivější. Protože kousek od nás, protože na českých silnicích, protože auto s kamerou je přímo účastníkem nehody a havaruje, byť nezaviněně. A protože s vykřičníkem na konci, který jakoby vyvstal nad všemi těmi zborcenými plechy. Nad karambolem, který během jedné vteřiny připravil perné chvíle všem v autech i okolo nich. A s obdivem, jak moc je vlastně odolné moderní auto. Tak se na to pojďte podívat.

Pokud nemáš oprávnění, nejsi oprávněn řídit

Situace zcela jednoduchá, jedna zatáčka. A jeden VW Transporter, jehož řidič se v danou chvíli buďto nevěnoval řízení, nebo jel příliš rychle, nebo pozdě zatočil – zkrátka cokoli. Především se ale na té silnici za volantem neměl vůbec vyskytovat, nebyl vlastníkem řidičského oprávnění a je nade vší pochybnost, že ještě delší dobu nebude. Nehody zaviněné řidiči bez řidičského oprávnění mají policisté, stejně jako pojištovny velmi „v oblibě“. Proti hříšníkovi totiž v podstatě není jediná polehčující okolnost, celá věci je takříkajíc „černobílá“.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Plzeňská Jehlárenská

A jako taková je i velmi snadná na vyřešení, nemusí se zvažovat všechna ta „kdyby“ a „jestli“. Podobně jako s alkoholem, tam je viník také bez pardonů. Nejinak tomu bude zřejmě i tady. A je to tak asi správně, byť se to protistraně pravděpodobně místy líbit nebude. Jel jsi bez řidičského oprávnění? Jel. Způsobil si nehodu? Způsobil. Tečka. Obávám se, že ani zákon, ani případná pojišťovna nebudou mít slitování. Policie ví, že jí denně „proteče mezi prsty“ x hříšníků bez oprávnění. Nicméně, nejsou vidět, nic nezpůsobí, dnes jim to prošlo, zítra nemusí.

Řidič si zadělal na celkem masivní problém

Tomu z videa v bílém Transporteru to tedy očividně neprošlo. A co víc, kromě plechů a trablí s dopravní policií (pokud to celé nebude překvalifikováno např. jako přečin maření výkonu úředního rozhodnutí. Z videa nevíme přesně, v jaké situaci vůči zákonu se onen hříšník aktuálně necházel, jestli byl „v zákazu“, nebo „jen“ nebyl vlastníkem – postupy jsou následně různé) mohl mít na svědomí i podstatně závažnější věci, doživotní invaliditu či dokonce zabití. Byl to totiž klasický „offsetový“ náraz na roh, který klade na konstrukci vozu extrémní nároky.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Plzeňská Jehlárenská

Podle titulku videa se naštěstí nikomu nic vážného nestalo. Vyvstává ale otázka, jak by to celé dopadlo, kdyby auto jedoucí před kamerou nebyl (byť starší) Passat, ale kupříkladu opečovávaná Škoda 120. Nebo starší malý Citroen nebo Clio. Obávám, že následky by byly podstatně horší, i bočním nárazem auta s kamerou. Možná má opravdu smysl připlatit si za modernější a udržovaný bezpečný vůz, protože nikdy nevíte, kdy podobného pachatele v dodávce potkáte vy. A pak je to už jen o mechanické odolnosti a pevnosti vašeho vozu. Jak vidno, starý Passat (ale i T4 Transporter) obstály se ctí. Tipnete si, jak by v podobné situaci dopadlo vaše auto?

Jak tipujete, že byste ve stejné situaci dopadli vy ve vašem voze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články