Jak dlouho je třeba v zimě zahřívat auto před jízdou? Názory se různí a to zásadním způsobem

Má smysl zahřívat na volnoběh motor auta před jízdou anebo se vyplatí rovnou vyrazit? Názory se různí.

i Zdroj fotografie: Adobe Stock
                   

Otázka téměř srovnatelná s dilematem dánského kralevice Hamleta, zahřát či nezahřát auto před jízdou? Jeden východoevropský automobilový odborník je přesvědčen, že motor musí být správně zahřátý. Je navíc velmi konkrétní, když tvrdí, že automobil s manuální převodovkou potřebuje asi dvě minuty, aby se po nastartování motor dostal do optimálního stavu.

Zahřívat moto před jízdou? Rozhodně ano, tedy spíše ne

Vůz s automatickým řazením pak prý potřebuje více času, celkově pět minut na to, aby byl připraven k jízdě. A to není všechno, existuje klíč, podle kterého se dá vypočítat, kolik času navíc je zapotřebí při razantním poklesu teploty. Odporník říká, že na každé další tři stupně pod nulou připadá minuta času zahřívání navíc.

iZdroj fotografie: Škoda

V mínus třiceti je prý nezbytné, aby se auto s manuálem zahřívalo sedm minut, s automatem rovných deset minut. Proti tomuto stylu je zde legislativa, v některých zemí platí zákaz zahřívání motoru, jde o ekologické opatření. Motor na volnoběh spotřebovává více paliva, podle některých zdrojů je rozdíl ve spotřebě asi 1 až 1,3 litru.

Zahřívání motoru zvyšuje spotřebu, to není žádoucí

Jinak řečeno pokud řidič v průměru zahřívá po tři zimní měsíce auto, spotřebuje na toto ohřátí asi 80 litrů paliva navíc. To je při dnešních cenách přes tři tisíce korun. Dalším neblahým faktorem zahřívání na místě je přehřívání prostoru pod automobilem. A to, že je vylučováno více škodlivých emisí na jednom místě.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Početnější skupina automobilových expertů radí nezahřívat motor na místě na volnoběh. Co dělat? Nastartovat. Nechat auto krátce, v řádu deseti sekund „ožít“ a pak, s opatrností a kultivovanou jízdou vyrazit na cestu. K tomuto způsobu se přiklání i valná část naší redakce.

Co myslíte vy, zahřívat auto před jízdou?

Zdroj: WhatCar
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články