Zákaz dobíjení elektromobilů na plnou kapacitu začal platit. Nabijete na 85 % a pak vás od stojanu vyhodí, dokonce i s pokutou

Kdo chce nabít elektromobil na plnou kapacitu, má smůlu. Společnost argumentuje komfortem, ale je za tím přetížení sítě.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Zažil to možná někdy každý. Přijdete do obchoďáku nebo do prodejny a u oleje, mouky nebo cukru je napsáno maximálně 6 ks na osobu. Nevím, jak vás, ale mě to kolikrát pěkně popudí, protože nechápu, proč bych si měl koupit nejvíce 6 ks toho, co třeba potřebuju. Proč by mi někdo měl diktovat, kolik čeho si mám koupit. Dobře, tak si to nakoupí Vietnamci do večerky, no a co? A teď v jiné oblasti, podobný přístup.

Zákaz kupovat si jídla, kolik chcete, a dobíjet baterie do plna?

Přijedete na čerpací stanici a tam vám řeknou, že si můžete načerpat maximálně 40 l paliva do své 50 litrové nádrže. Anebo jinak, více zostra. Tankujete, ale ve chvíli, kdy ještě nemáte dotankováno, přijde obsluha a vezme vám tankovací pistoli z ruky. A vysvětlí vám to stylem: „Stačí vám to, kdo je další na řadě?“ Že se vám to zdá jako absurdní nesmysl? Bohužel, tohle je realita. Realita pro ty, kdo si koupili elektromobil.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz

Skutečně, představte si situaci, kdy by vám po natankování 85 % nádrže obsluha čerpací stanice vytáhla pistoli z hrdla nádrže. S tím, že to vám stačí a na řadu jde další zákazník. Nesmyslná představa je skutečností v rámci Electrify America. Dobře, tohle jistě není zrovna příjemné, ale aspoň se to neděje u nás. V čem je problém? Pro elektromobily byly a jsou podmínky pro dobíjení od začátku nepříznivé. Tyto vozy mají baterie s kapacitou, která odpovídá jen zlomku běžné palivové nádrže. Co to znamená v reálu?

Brňák parkuje a záměrně blokuje 2 místa u dobíječek elektromobilů. Ale tím to nekončí, čtenář vzal situaci do svých rukou

Až na výjimky se s nimi při energeticky náročnější jízdě nedá dojet moc daleko. Stačí se odchýlit od laboratorně dokonalých podmínek, což je třeba rychlejší jízda, častější akcelerace, větší náklad, střešní box, jízda za chladného nebo horkého počasí. Tedy de facto cokoli, respektive prostě normální provoz. Nabíjení trvá dlouho. Ve srovnání s čerpací stanicí a tankováním benzínu či nafty jde o doslova nekonečný příběh. Bez nadsázky.

Elektromobily narážejí na technické limity, EU a spol. to ignoruje

Elektromobily a jejich dobíjení funguje nejlépe za ideálních podmínek. Ty ale obvykle nepanují, nežijeme v matrixu, ale v běžném světě. V reálu do hry stále více vstupují limity elektrické sítě, a pokud bude rozmach elektrických aut pokračovat, dříve či později narazíme na limity samotné výroby elektřiny. Množství paliva, které dnes auta spotřebují, představuje ekvivalent elektrické energie, která dnes jednoduše neexistuje.

Proč existuje omezení, jak moje elektrické vozidlo nabít na dané stanice?

Stanice je součástí Pilotního projektu snižování přetížení a byla identifikována jako stanice s vysokým využitím. Aby se zkrátily čekací doby a zajistilo se, že řidiči EV mohou nabíjet včas, ukončí nabíječky na této stanici vaši relaci, jakmile vaše vozidlo dosáhne 85 % stavu nabití (SOC).

Situace se pochopitelně liší místo od místa. Někde může být lepší, jinde horší, ale ideální není snad nikde. Člověk by za tohoto stavu čekal, že se věci mohou dál jen zlepšovat, ale opak je pravdou. Je třeba si přiznat, že používání elektrických aut v určitých situacích je docela náročné. A že se situace leckde dokonce zhoršuje. Informace společnosti Electrify America je v tomto ohledu skutečně pikantní. Pro kritiky elektromobility je to voda na mlýn, jakkoli Evropská unie bude dělat, že se nic takového neděje. Anebo se u nás stát nemůže.

VW to v USA nezvládl s aférou dieselgate, problém má i s EV

Firma, kterou koncern Volkswagen zřídil v USA v důsledku aféry s naftovými motory se stala jedním z největších poskytovatelů veřejných nabíječek v zemi. A co se děje? V Americe zájem o elektromobilitu vázne ještě víc než v Evropě. Lidi, kteří jezdili do teď benzínovými osmiválci, nechtějí auta na elektřinu. Současný stav stačí k tomu, aby společnost byla nucena dobíjení uměle omezovat ve snaze předejít přetěžování jejích stanic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volkswagen ID.4 u nabíjecí stanice

Nový program se jmenuje „Congestion Reduction Pilot“ a zavádí u vybraných stanic limit maximálního nabití akumulátorů elektrických aut na 85 %. A jsme u toho oleje, mouky a cukru. Některé stanice, nejprve v Kalifornii, tak zákazníkům nedovolí nabít auto nad tuto hranici. Jakmile nabíjení dosáhne kapacity 85 %, automaticky skončí a dá vám 10 minut na opuštění stanice. Pokud s autem do té doby neodjedete, budou účtovány poplatky za blokování místa. Směju se. Ale je to bohužel spíš útrpný smích, než že bych se řehtal s otevřenou radostí.

Jak omezení dobíjení pomůže s řazením ve frontě?

Cílem pilotního projektu snižování přetížení je snížit fronty u vybraných nabíjecích stanic s vysokým využitím – a umožnit tak včasné nabíjení většímu počtu lidí.

Tohle je samozřejmě špatně. Elektromobily, když už jsou takhle prosazovány, by měly fungovat co nejlépe. A ne, že se hned od začátku spojuje jejich provoz s omezeními a problémy. Cílem je omezit přetížení stanic, protože nabíjení nad 80% hranici je neefektivní a trvá dlouho. Ale já bych nechtěl dobíjet jen z části, nechci jezdit pořád dokola na stanici, když bych se tedy měl vcítit do role majitele elektrického auta. Příznivci elektrických aut mohou namítnout, že nabíjení na víc než 80 % není časově efektivní ani prospěšné pro baterie. To je fakt, uznávám.

Je to zásadní, jestli ujedete na nabití 300 km, nebo jen 250 km

Problém ale je, že pokud jedete někam dál, tak je rozdíl, jestli na jedno nabití ujede 300 kilometrů, anebo 250. Je to, jako kdybyste měli mít buď plnou nádrž, třeba 40 l, anebo jenom necelých pětatřicet. Je to rozdíl, který může být fatální. Zvlášť v oblastech, kde dobíjecí stanice nejsou tak blízko u sebe. Logiku to nemá, přesto se to děje. A neřeší to peníze navíc, prostě nemůžete sáhnout víc do peněženky a připlatit si za plné dobití. Nejde to. Smůla.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Nejde to obejít, podle Electrify America platí, že pokud se pokusíte zahájit nabíjení s elektromobilem, který má stav nabití vyšší než 85 %, nezačne se nabíjet vůbec. Stejně tak když se pokusíte znovu připojit po dosažení hranice 85 %. Neexistují žádné výjimky. V samostatných citacích jsem uvedl oficiální vyjádření společnosti, jakožto odpovědi na zásadní otázky. Pletou tam dohromady dvě věci. Stále opakují, že se jedná o to, aby se na nabíječkách odbavilo co nejvíce lidí.

Co se stane, když potřebuji nabít přes tolik, abych se dostal na další místo?

Limit 85 % stavu nabití (SOC) bude uplatňován při všech relacích nabíjení na vybraných místech uvedených výše. Navštivte prosím stránku Locate a Charger, kde najdete další nabíjecí stanici ve svém okolí, pokud byste chtěli prozkoumat další místa, která nejsou zapojena do Pilotního projektu snižování přetížení.

Zároveň ale přiznávají a argumentují, že opatření je zde proto, aby nedocházelo k přetížení. Takže se ohání komfortem pro zákazníky, ale jde o to, že to systém prostě nezvládá. Podle mého názoru je to začátek konce. Velice hořká pilulka, kterou musí propagátoři elektromobility spolknout. A budou ji polykat každý den, tohle si podle mého názoru majitelé elektromobilů nenechají líbit.

Navíc, děje se to v Americe, takže určitě začnou padat žaloby. Stačí, aby někdo někam nedojel včas, aby se nedostal do nemocnice. A začnou probíhat soudní spory v řádech milionů dolarů. Je to prezentace pravdy ve své nahotě. VW jedná v souladu s technickými limity daného řešení. Které musí dávno znát, a přesto se na tuto cestu vydal. Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Stále si chcete koupit elektromobil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články