Zákeřné chyby, kterých se řidiči dopouštějí při doplňování chladicí kapaliny

Všechny provozní kapaliny je potřeba průběžně doplňovat, aby byl zajištěn správný provoz vozidla a nedocházelo k jeho opotřebení.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Stejně jako v jiných případech, také u doplňování chladící kapaliny dělají někteří řidiči chyby, jimiž mohou auto poškodit. Obecně platí, že pravidla údržby jsou u každého automobilu jiná a řidič by se s nimi měl seznámit dříve, než vůz zakoupí. Zkušený prodejce nebo automechanik jistě rádi pomohou a vše vysvětlí. Ostatně hlídání provozních kapalin spadá na hlavu řidiče a dolití právě třeba chladící kapaliny není až tak těžké.

Chladící kapalinu kontrolujte studenou

V žádném případě neotevírejte nádobku s touto tekutinou po vypnutí motoru. Stačí i kratší cesta, aby byla zahřátá natolik, že po odšroubování uzávěru kapalina vytryskne ven. Vždy ji kontrolujte, dokud je auto v klidu – budete mít jistotu, že ji do nádobky steklo co nejvíce a je „ve správné podobě“ (teplá se totiž rozpíná).

iNádobka s chladící kapalinou byste měli kontrolovat každé 3 měsíce

Vždy s autem stůjte na rovině

Žádnou z provozních kapalin byste neměli doplňovat, pokud je auto nějak nakloněné – což platí i pro tu chladící. Mnoho řidičů dolévá tuto tekutinu před obchodem ihned po zakoupení, kde je téměř vždy jistota, že bude auto v rovině. Jedině tak totiž nalijete správné množství.

Nenalévejte moc chladící kapaliny

Ideální je doplňovat mezi rysky MIN a MAX, ačkoliv někteří řidiči úmyslně nalévají do nejvyšší hranice, a někdy dokonce i přes. Asi v domnění, že tím získají týden navíc bez nutnosti dalšího doplňování. Jenže při malém množství nebude systém dostatečně chladit a dojde k přehřívání, kdežto při přelití se může zhoršit cirkulace a dojít k poškození potrubí v důsledku tlaku.

iChladící kapalinu potřebuje jakkoliv výkonné auto

Chladící kapalina musí být ta správná

Existuje několik druhů, přičemž některé jsou univerzální – neznamená to ovšem, že je spolu můžete míchat. Vždy byste měli dolévat stejnou chladící kapalinu, přičemž záleží na jejích technických parametrech – i dvě tekutiny rozdílné barvy mohou mít prakticky shodné vlastnosti. V žádném případě pak nemíchejte letní směs se zimní! A pokud si nejste jisti, jakou použít, podívejte se do příručky (manuálu) vozidla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?